Reklama

Siły zbrojne

Cztery francuskie myśliwce Rafale trafią do Polski

Fot: Airwolfhound/Flickr
Fot: Airwolfhound/Flickr

Siły powietrzne Francji przebazują do Polski cztery samoloty myśliwskie typu Rafale.  

Decyzja o rozlokowaniu myśliwców Rafale w bazie w Malborku ma na celu wsparcie ochrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich w ramach działań NATO podjętych w związku z kryzysem na Ukrainie. Samoloty mają stacjonować w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku od 28 kwietnia bieżącego roku. Wraz z myśliwcami Rafale do Polski trafi około 60 francuskich żołnierzy.

Misja Francuzów ma podwójny charakter. Po pierwsze francuskie samoloty będą prowadzić patrole powietrzne nad krajami bałtyckimi w ramach operacji NATO Baltic Air Policing. Francuzi mają uzupełnić działania polskiego kontyngentu Orlik 5, który będzie w tym czasie operował z litewskiej bazy w Szawlach. Po drugie, piloci z Francji mają podzielić się doświadczeniem z pilotami polskich Sił Powietrznych oraz jednostek rotacyjnych USAF obecnie stacjonujących w Łasku.

Na inauguracji 4-miesięcznej misji pilotów Armée de l'air w Polsce obecny będzie minister obrony Francji, Jean-Yves Le Drian, który odwiedził Polskę i kraje bałtyckie w marcu bieżącego roku. W poprzednim tygodniu NATO poinformowało, że w odpowiedzi na działania Rosji na Ukrainie do Europy Wschodniej trafią dodatkowe samoloty, okręty i żołnierze sił Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ponadto, francuski samolot wczesnego ostrzegania AWACS patroluje cyklicznie przestrzeń powietrzną nad Rumunią.

 

Reklama

Komentarze (12)

 1. kaka

  Mam zapytanie .... dlaczego nie w Białej Podlaskiej gdzie mamy największe w Polsce lotnisko ?!?!?!?

 2. Autor

  Super!!! Cztery więcej niż 1939, Zapewne w razie konfliktu odlecą jako pierwsze.

 3. Norse

  Jakiś czas temu napisałem iż wobec MOJEJ.......wiedzy TO F18 super Hornet jest najbardziej realną propozycją, Pomijam marzenia......typu 64 F V...........to bajki.........panowie nie wiedzą dziś co z MW,,,,,ani dziś ani za 10 lat............. Ale pan "OJ" widze iż zarzuca innym indolencjej ( trudne słowo --sprawdz w słowniku) Proponuje Wiedze:)....pomga :)

  1. rapid

   trzeba zauważyć że dostawy F-16 były rozłożone na dwa lata , a 64 V generacji propozycja jest na 10 lat , ni to dobre ni to złe, ale jednak jak się ściśnie jaja to jest to plan bardzo realny

 4. a

  Mam pytanie. Co z uzbrojeniem do tych maszyn. Przyleciały samoloty ale zdolne są do walki? Jak wystrzelają się to będzie co im podwiesić?

 5. MenVis

  Całe 4 toż to czyste szaleństwo. Olbrzymia Francja daje tyle co małe Czechy heh

  1. Adam

   Tyle że 4 Rafale mają ze dwa razy większe możliwości bojowe od 4 Gripenów C.

  2. bolo

   Francuzi mają kupę roboty w Afryce , w dodatku po co na dzisiaj przysyłać niezliczone ilości statków powietrznych skoro sytuacja nie jest krytyczna i raczej nie będzie

 6. Sarmata

  no fajnie - główne myśli francuskiej taktyki wojennej: technika odwrotu, technika poddawania się, oraz jak zrobić w konia własnych sprzymierzeńców. Ale ostatnio ich myśl wojenną chyba wyprzedzili ukraińcy....

 7. BieS

  Doskonale! Peugeoty zamiast Moskwiczów ;)

  1. m

   Ja mam tylko jedno pytanie: co to oznacza w wymiarze zagrożenia, czyli skoro nawet Francuzi wysyłają do nas samoloty, to czego nam rząd nie mówi?

 8. Miroo

  Rafale, F-18 i Typhoon - zamknięcie ich produkcji grozi im w przeciągu kilku najbliższych lat... Proces produkcyjny elementów + całego samolotu to ponad dwa lata od podpisania umowy.. zwijać produkcję trzeba też nieco wcześniej bo producenta wiążą odpowiednie umowy i kontrakty z poddostawcami.. To jest okazja do tego aby tego typu samolot na korzystnych warunkach teraz już zacząć kupować... Przyszłość F-35 jest niepewna z wielu powodów.. czy spełni oczekiwania? ile będzie kosztował? czy w ogóle US Kongres wyda zgodę na sprzedaż do Polski? To jest czas aby kupić dwusilnikowy, wielozadaniowy samolot... a o F-35 trzeba myśleć w kontekście wycofania F-16 których rozwój się właśnie skończył w praktyce (F-35 będzie wtedy po chorobie wieku dziecięcego już).. czyli najpierw Rafale, Typhoon albo F/A-18 a potem F-35.. Trzeba mierzyć siły na zamiary realnie...

 9. Miroo

  Może się wreszcie Europa obudzi ze snu dobrobytu i wygodnictwa... Dzięki Putinowi...

 10. Anty Rusek

  Francja wysyła do Polski samoloty toż to oczom nie wieżę...

  1. Moc

   Co nam po 4 samolotach. Teraz są, a za 5 min przy ich max prędkości mogą być poza granicami RP. Tyle będzie z nich pożytku na ile Hollande będzie miał jaja je wykorzystać w razie realnego zagrożenia. Na razie to tylko straszak.

  2. ixtern

   Przecież Polska ogłosiła chęć zakupu nowych samolotów. Trzeba się reklamować...

 11. Saladyn

  Fajnie - zapraszamy!!

 12. Edi

  Kto wie, może za dekadę zastąpią MiGi-29.

  1. say69mat

   Wydaje się, że MIGi powinny być zastąpione przez F-16, a F-16 przez samoloty V generacji. Po co pomnażać liczbę różnych modeli samolotów o zbliżonych parametrach technicznych???

Reklama