Reklama

Siły zbrojne

Czołgi na Wisłostradzie. Co można było zobaczyć na defiladzie? [Defence24 TV]

W Warszawie odbyła się Wielka Defilada Niepodległości. Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego zbiegły się z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości więc uroczystości były szczególnie huczne. W sumie przez szeroką publicznością zaprezentowało się 1000 żołnierzy, ponad 100 samolotów, w tym amerykańskie myśliwce 5 generacji F-22 Raptor, blisko 200 jednostek sprzętu lądowego oraz 900 rekonstruktorów. 

W tym roku, podczas centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego defilada  naziemna podzielona była na 3 główne części: pieszą, pojazdów oraz historyczną.

Defiladę naziemną rozpoczął przemarsz 16 pododdziałów reprezentacyjnych Rodzajów Sił Zbrojnych i wojskowych uczelni z pocztami sztandarowymi oraz  60 samodzielnych pocztów sztandarowych jednostek Sił Zbrojnych RP. Po nich defilowali  żołnierze amerykańscy, brytyjscy, rumuńscy i chorwaccy z Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonującej w Orzyszu.

Defilada piesza to także pododdziały i poczty sztandarowe organizacji proobronnych, klas mundurowych, Szwadronu Kawalerii WP.

Defiladę pojazdów stworzyło ponad 200 pojazdów kołowych i gąsienicowych, w tym: transportery opancerzone Rosomak, moździerze Rak, armatohaubice Krab, samochody humvee, transportery Stryker, czołgi Abrams, Twardy i Leopard 2A4/A5.

Z kolei w defiladzie historycznej ponad 900 rekonstruktorów stworzyło  szyk historyczny z różnych epok. Około 650 rekonstruktorów pieszych i ok. 260 konnych w pięciu kolumnach marszowych zaprezentowało: wczesne średniowiecze, średniowiecze, wiek XVII, wiek XIX – okres powstań narodowych oraz wiek XX.

W defiladzie lotniczej udział wzięły jednostki Sił Powietrznych i lotnictwa Wojsk Lądowych, a także statki powietrzne amerykańskich sił powietrznych -  m .in. samoloty F-22 Raptor i powietrzna cysterna KC-135. Nad Warszawą, przelot wzdłuż Wisły w ramach defilady lotniczej wykonało ponad 100 samolotów i śmigłowców. Podczas defilady lotniczej można  było zobaczyć w niskim przelocie nad Wisłą m .in. śmigłowce: SW-4 Puszczyk, Mi-2, W-3 Mi-14, Mi-8, Mi-17, Mi-24 oraz samoloty: TS-11 Iskra, PZL-130 Orlik, M-28 Bryza, An-28, C-295M, C-130, M-346, F-16 Jastrząb, G550 i B737.

Reklama

Komentarze (13)

 1. Jan z Krakowa

  Bardzo dobrze, że takie defilady się odbywają. A zaniedbania to są od lat kilkudziesięciu w wojsku.

 2. Kamel

  Dlaczego amerykanie byli pomalowani w pustynny kamuflaż (poza wyrzutnią Patriot)?

 3. LSW

  \"...można było zobaczyć w niskim przelocie nad Wisłą m .in. śmigłowce: SW-4 Puszczyk\" - SW-4 nie było na paradzie.

 4. obserwator

  @ Piotr nie zauważył... bo F22 jest trudno-widoczny ;)

 5. Piotr

  Nikt nie zauważył największej sensacji, F-22 RAPTOR.

 6. Gts

  Cala ta wielka defilada byla pod jednym wzgledem smutna. Dla odob znajacych sie na rzeczy i znajacych ilosciowy kompnent naszych wojsk bylo oczywiate ze jest bieda, a w niektorych sektorach bieda az piszczy. Nie wiem na co PiS wydaje... a wiemy przeciez, kolejne muzeu i eventy historyczne. Co raz wiekszy kompnent naszego wojska to juz muzeum i to jest przykre. Nie ma nic do opamietniania naszej historii zwlaszcza ze przez lata okupacji wiele utracono sprzetu, arhchitektury, dokumentow, przedmiotow czy dziel sztuki i to co zostalo wymaga pamieci, ale to pownno byc realizowane poprzez inne instytucje a nie przez MON. Ten powinien sie zajmowac stricte tylko nasza nowoczesna armia, a wszelkie muzea i historie powinno sie przekazac pod odpowiednie do tego instytucje. Mamy ministersteo kultrury, dziedzictwa narodowego, IPN niech oni sie tym zajmuja. Wtedy sie okaze ile z tych 2% PKB idzie na prawdziwe wojsko i zakup sprzetu, bo z tego co wyglada na dzis chyba nie wydajemy miliarda na modernizacje, a reszta to kreatywna ksiegowosc.

 7. SAS

  Obrony Terytorialnej też nie było w TVP. TVP nie lubi OT, a na pewno redakcja programów wojskowych.

 8. 4 gwiazdki na pagonie

  Smutna defilada...bylem...gdzie byl sprzet ktory jest w zdecydowanej wiekszosci w uzyciu? Gdzie T-72, BWP-1, Goździki, Honkery, stalowe hełmy, AKMS-y i wyposażenie osobiste w postaci pseudokamizelek \"taktycznych\" z Lubawy....i ten widok maszerujacych komandosów lub prężących sie na swoim sprzęcie. Oni nie powinni brac udzialu w takich pokazach.

 9. AndyP

  Mnie najbardziej podobały się setki macierewiczowskich blackhawków oraz nowe okręty podwodne. Kto był uważny peryskopy w Wiśle zauważył.

 10. bubu

  nikt nie omówił tych dwóch pojazdów stojących koło trybuny jeden z gromami/piorunami, a drugi z opancerzoną wieżyczką i karabinem chyba nie na darmo je postawili w honorowym miejscu

 11. JP2GMD

  Ogłaszali tą defiladę jakby to miało być wielkie otwarcie jak w 1966 roku a wyszło kompletne \"meh, nic specjalnego\".

 12. Ralf_S

  Yeah! W tym roku czołgi na Wisłostradzie, za rok Adelajdy przedefilują Wisłą...

 13. Ned

  SW-4 nie było.

Reklama