Reklama

Siły zbrojne

Czołg Merkava 4 zaatakował izraelski BWP

System aktywnej obrony czołgu Merkava zadziałał, tylko nie wtedy kiedy trzeba – fot. www.idfblog.com
System aktywnej obrony czołgu Merkava zadziałał, tylko nie wtedy kiedy trzeba – fot. www.idfblog.com

W czasie działań bojowych w strefie Gazy system obrony aktywnej na jednym z izraelskich czołgów Merkava-4 zaatakował własny bojowy wóz piechoty. 

Prawdopodobnie w wyniku niesprawności systemu obrony aktywnej Trophy (znanego również jako ASPRO-A) na jednym z izraelskich czołgów Merkava-4 (9 batalionu 401 brygady pancernej), system ten wykrył znajdujący się w pobliżu własny, bojowy wóz piechoty (BWP) typu Namer (należący do brygady Golani) i z nieznanych przyczyn uznał go za lecącą rakietę przeciwpancerną.

Trophy działając w trybie automatycznym nie wystrzelił w kierunku BWP antyrakiety. Jednak doszło do eksplozji materiału wybuchowego. Na szczęście żadna ze znajdujących się w pobliżu osób nie została ranna.

System Trophy jest jednym z atutów czołgów Merkava-4 i ma zwiększyć ich bezpieczeństwo szczególnie w rejonach, gdzie w każdej chwili może się pojawić zagrożenie i gdzie reakcja musi być natychmiastowa. Nadlatujące pociski są w nim wykrywane za pomocą czterech małych radarów zapewniających obserwacje w pełnym sektorze oraz dwóch modułów z antyrakietami rozmieszczonych na burtach czołgu.

Reklama

Komentarze (4)

 1. ryszard56

  a kiedy nasze czolgi i transportery beda to miały?????

 2. Mirosław Znamirowski

  "Na szczęście żadna ze znajdujących się w pobliżu osób nie została ranna". I to jest właśnie główny problem z systemami obrony aktywnej. Co prawda chronią czołg, ale jednocześnie stanowią realne zagrożenie dla własnej piechoty. Jak wiadomo instynkt samozachowawczy jest silniejszy niż chęć wykonania rozkazu i w przyszłości może dojść do sytuacji, że eskortująca czołgi piechota ciągle będzie "gdzieś się gubić" i wojska pancerne pozostaną same na polu bitwy. Poza tym czujniki tych systemów reagują na pociski, które nie dały by przebić pancerza zasadniczego (co wykorzystuje nowy rosyjski granatnik RPG-30 przewidziany do niszczenia czołgów z takimi systemami) i mogą szybko się "wypstrykać" w przypadku zmasowanego ostrzału. Moim zdaniem o ile w konfliktach o małej intensywności zastosowanie systemów obrony aktywnej da się jeszcze uzasadnić, o tyle w pełnoskalowym konflikcie takie "wynalazki" narobią wiecej szkody niż pożytku.

 3. ziom

  Tzw prasowe doniesienia z Izraela trzeba zawsze brać z dużym dystansem. Co co śledzą odkrycia archeologiczne łatwo zauważą, że jedyne odkrycia jakie mają miejsce w Izraelu (może nawet odkąd są dostępne w internecie) okazują niemall zawsze wyłącznie odkryciami z okresu starożytności, gdy istniało państwo Izrael, a jakoś nigdy nie ma odkryć z okresu dominacji arabskiej. Doprawdy, ŻADNYCH wspaniałych pamiątek po Arabach?

  1. Mahomet

   Jak to nie ma pamiątek po arabach, a nakaz mordowania niewiernych?

 4. Artwi

  Gdyby Rosjanie skopiowali takie rozwiązanie od USA czy Izraela to w mediach pełno byłoby o ich złodziejstwie. Jak Izrael skopiował rosyjskie rozwiązanie, to na ten temat nawet się nie wspomina i nie mówi, że taki system pierwsi wdrożyli Rosjanie...

  1. sce

   powiedziałeś i napisałeś - ulżyło ?

  2. Mosad

   No widzisz.... znasz tel na policję, dzwoń ! Powiem więcej, ci wredni Izraelczycy ośmielili się skopiować czołg ! No to karygodne jak mogli ! I powiem ci więcej ! Oni zbudowali własne samoloty ! SAMOLOTY ! ! ! Toż to złodziejstwo. Tylko my jesteśmy uczciwi... nie kopiujemy ani APS, ani czołgów, ani samolotów... takie z nas uczciwe chłopy

  3. kibic

   A masz jakiś dowód na to że to kradzież pomysłu? Wpadli na podobny pomysł na drugim końcu świata i od razu twierdzisz że to kradzież? Dziwisz się że nikt nie mówi o szpiegostwie w drugą stronę? Ano wynika to zapewne z tego iż Dziadek Mróz ma bardzoooo długą listę podpierdzielania cudzych pomysłów począwszy na Bombie A a skończywszy na Buranie a dodatkowo jak Rosjanie cokolwiek zaawansowanego wymyślą to budują to w ilości sztuk 4 czy 5 z tego polowa dramatycznie odbiega jakościowo od prototypów.:)

Reklama