Siły zbrojne

Czołg Merkava 4 zaatakował izraelski BWP

System aktywnej obrony czołgu Merkava zadziałał, tylko nie wtedy kiedy trzeba – fot. www.idfblog.com
System aktywnej obrony czołgu Merkava zadziałał, tylko nie wtedy kiedy trzeba – fot. www.idfblog.com

W czasie działań bojowych w strefie Gazy system obrony aktywnej na jednym z izraelskich czołgów Merkava-4 zaatakował własny bojowy wóz piechoty. 

Prawdopodobnie w wyniku niesprawności systemu obrony aktywnej Trophy (znanego również jako ASPRO-A) na jednym z izraelskich czołgów Merkava-4 (9 batalionu 401 brygady pancernej), system ten wykrył znajdujący się w pobliżu własny, bojowy wóz piechoty (BWP) typu Namer (należący do brygady Golani) i z nieznanych przyczyn uznał go za lecącą rakietę przeciwpancerną.

Trophy działając w trybie automatycznym nie wystrzelił w kierunku BWP antyrakiety. Jednak doszło do eksplozji materiału wybuchowego. Na szczęście żadna ze znajdujących się w pobliżu osób nie została ranna.

System Trophy jest jednym z atutów czołgów Merkava-4 i ma zwiększyć ich bezpieczeństwo szczególnie w rejonach, gdzie w każdej chwili może się pojawić zagrożenie i gdzie reakcja musi być natychmiastowa. Nadlatujące pociski są w nim wykrywane za pomocą czterech małych radarów zapewniających obserwacje w pełnym sektorze oraz dwóch modułów z antyrakietami rozmieszczonych na burtach czołgu.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.