Reklama

Siły zbrojne

Czeska brygada trenuje z dywizją NATO w Elblągu

Fot: kpt. Agnieszka Pytko
Fot: kpt. Agnieszka Pytko

W Dowództwie Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód rozpoczął się trening sztabowy pk. „Amber Bridge 21 – 2”. W składzie ćwiczebnej struktury znajduje się 7 Dukielska Brygada Zmechanizowana z Czech, z którą dowództwo współpracuje już od wielu lat. Dowódca brygady, gen. bryg. Petr Svoboda, odwiedził elbląskie dowództwo. GoodWrite.pl v0.44.2 Poprawność zdań Trudność zdań Zgłoś uwagi zdań: 0 słów: 0 znaków: 0

Zgodnie z infirmacjami przekazanymi przez ppłk Dariusza Guzendę, w Dowództwie Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód (DWDP-W) rozpoczął się trening sztabowy pod kryptonimem „Amber Bridge 21 – 2”. Trening podzielony został na dwa etapy. Pierwszy z nich, który jest realizowany w dniach 17 – 21.05, to wykłady połączone z warsztatami, podczas których żołnierze dowództwa doskonalą wiedzę i umiejętności planowania działań.

Drugi to prowadzenie działań bojowych na Polowym Stanowisku Dowodzenia. Etap ten zostanie zrealizowany w dniach 24 – 28.05. Jedną z jednostek, zgodnie z ćwiczebną strukturą, którą dowództwo dywizji będzie dowodzić podczas „Amber Bridge 21 – 2” jest 7. Dukielska Brygada Zmechanizowana z Czech.

image
Fot: kpt. Agnieszka Pytko

W środę, 19 maja, DWDP-W odwiedził dowódca brygady gen. bryg. Petr Svoboda wraz ze starszym podoficerem dowództwa chor. Alesem Machalką. Podczas wizyty generał Svoboda spotkał się z dowódcą dywizji gen. dyw. Krzysztofem Motackim oraz zastępcą dowódcy gen. bryg. Pavelem Lipką.

Reklama
Reklama

Podczas spotkania obaj dowódcy rozmawiali, m.in., na temat planowanych na przyszły rok ćwiczeń wojskowych, w których, obok żołnierzy Dowództwa Wielonarodowej Dywizji, brać będą udział żołnierze 7. Brygady Zmechanizowanej. Generał Svoboda przebywał również na Polowym Stanowisku Dowodzenia, na którym obecnie szkolą się żołnierze dowództwa dywizji. W trakcie wizyty znalazł się także czas, aby zwiedzić Kaponierę, która znajduje się w Klubie Wojskowym Pułku Wsparcia Dowodzenia DWDP-W. Wizytę zakończył wpis do Księgi Pamiątkowej.

image
Fot: kpt. Agnieszka Pytko

7. Dukielska Brygada Zmechanizowana i DWDP-W od dawna współpracują ze sobą podczas ćwiczeń. W 2018 roku czeska brygada występowała w strukturach ćwiczebnych dywizji podczas ćwiczeń „Saber Strike – 18” i „Anakonda – 18”, zaś w październiku 2020 roku żołnierze dowództwa dywizji wspierali 7 Dukielską Brygadę Zmechanizowaną podczas ćwiczenia „Decisive Vision – 20” w trakcie planowania działań obronnych.

image
Fot: kpt. Agnieszka Pytko
Reklama

Komentarze

    Reklama