Siły zbrojne

Czesi zmodernizują irackie czołgi?

Czeska modernizacja T-72M4Cz trafi nad Tygrys i Eufrat? - fot. Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej
Czeska modernizacja T-72M4Cz trafi nad Tygrys i Eufrat? - fot. Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej

14 października br. media czeskie poinformowały, że w czasie spotkania ministrów obrony Iraku i Republiki Czeskiej doszło do ustaleń w sprawie sprzedaży czeskiej broni do Iraku.Okazuje się, że poza anonsowaną deklaracją dotyczącą sprzedaży do Iraku 28 odrzutowych samolotów szkolno-bojowych Aero L-159, Ministerstwo Obrony Iraku uzgodniło jeszcze jeden ważny (także z polskiego punktu widzenia) kontrakt. Otóż wygląda na to, że czeski przemysł zbrojeniowy zmodernizuje irackie czołgi rodziny T-72.

Irakijczycy dysponują flotą około 180 pojazdów tego typu, które pochodzą z darowizn z Europy Środkowo-Wschodniej (m.in. z Węgier). Wedle dostępnych informacji, czołgi zostaną zmodernizowane według czeskiego standardu T-72M4Cz. Ten zaawansowany wariant (powstały na przełomie wieków) modernizacji został dotychczas wykonany w ilości około 30 egzemplarzy i eksploatowany przez czeskie siły zbrojne.

Pozostaje postawić pytanie, o ile informacje prasy czeskiej okażą się prawdziwe, gdzie był w tym przypadku koncern Bumar z własną ofertą modernizacji wozów rodziny T-72?

(ŁP)

Komentarze