Reklama

Siły zbrojne

Czesi zapłacą za leasing Gripenów ponad miliard dolarów. Maszyny przejdą modernizację

Czeski rząd zatwierdził finansowanie dla przedłużenia leasingu samolotów wielozadaniowych JAS-39C/D Gripen do 2027 roku. Fot. army.cz/MO i Siły Zbrojne Republiki Czeskiej.
Czeski rząd zatwierdził finansowanie dla przedłużenia leasingu samolotów wielozadaniowych JAS-39C/D Gripen do 2027 roku. Fot. army.cz/MO i Siły Zbrojne Republiki Czeskiej.

Czeski rząd zatwierdził finansowanie dla przedłużenia leasingu samolotów szwedzkich samolotów wielozadaniowych JAS-39 Gripen, wykorzystywanych przez siły powietrzne Czech.

Jak informuje serwis ceskenoviny.cz, Czesi zdecydowali o przeznaczeniu 21,4 mld koron czeskich (ok. 1,087 mld USD) w celu sfinansowania leasingu myśliwców Gripen w latach 2015 – 2027. Co istotne, zakres umowy prawdopodobnie ma objąć także modernizację Gripenów czeskich sił powietrznych, w tym ich wyposażenie w systemy wymiany danych zgodne ze standardami NATO.

Rząd Republiki Czeskiej zdecydował o wydłużeniu leasingu szwedzkich samolotów Gripen w marcu bieżącego roku. Zgodnie z rozszerzonym kontraktem, siły powietrzne Czech będą mogły wykorzystywać 14 samolotów JAS-39 C/D Gripen do 2027 roku, z opcją przedłużenia okresu leasingu o kolejne dwa lata. Według serwisu ceskenoviny.cz, roczny koszt ich użytkowania będzie o około jedną trzecią niższy, niż ma to miejsce w chwili obecnej.

Gripeny są wykorzystywane przez czeskie siły powietrzne od 2005 roku. Czechy podjęły wcześniej decyzję o wyleasingowaniu samolotów wielozadaniowych JAS-39 C/D Gripen w celu zastąpienia przestarzałych myśliwców MiG-21. Myśliwce Gripen sił powietrznych Czech one udział między innymi w misji Baltic Air Policing, czyli ochronie przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii w ramach NATO.

(JP)

Reklama

Komentarze (3)

 1. Jacek

  "także modernizację Gripenów czeskich sił powietrznych, w tym ich wyposażenie w systemy wymiany danych zgodne ze standardami NATO" Czujesz mondralo dopiero za kilka lat będą mieli to co f-16 ma w standardzie i co praktycznie uniemożliwia im wymiane danych podczas konfliktu z resztą sojuszników, Taaa Airpolicing mogliby i robić na Wyniki wyszukiwania Aero L-159 Alca . Ergo wypożyczyli sobie złom, którym sami się nie obronią i nie pomogą w obronie innych. lepiej mieć 70% sprawnych f-16 niż 100% sprawnych drzwi od stodoły.

 2. Wojtekus

  Miliard za leasing? Nasz koszt zakupu F-16 nie wyglada przy tym tak zle.

  1. Oj

   Jeżeli znasz podstawy matematyki takie na poziomie 4 klasy podstawówki to łatwo możesz sobie policzyć ile kosztuje "wypożyczenie" tego myśliwca wraz z modernizacją, dodatkami i szkoleniem pilotów i personelu itd w przeliczeniu na rok.Pamiętaj,że mając 14 szt wszystkie zawsze są w gotowości i nie czekają miesiącami na części zamienne czy jakieś większe naprawy jak w przypadku tzw. naszych F-16. Niewywiązanie się z tych warunków ( nieloty ) skutkują zerwaniem umowy,wstrzymaniem zapłaty a w skrajnym przypadku zwrot maszyn i antyreklama na cały świat na co nikt w tych czasach nie może sobie pozwolić. Niestety mając na własność, choć my nie jesteśmy właścicielami F-16 i nigdy nie będziemy, jesteśmy skazani na kaprysy kongresmenów i wszystkich cwaniaków związanych z uzbrojeniem made in usa. Zatajanie przez naszych generałów,polityków itp tych informacji działa tylko na naszą niekorzyść ale niestety ta mała grupka obiboków sponsorowanych przez LM czerpie korzyści z wciskania ludziom głupot.

 3. tomkun

  Znakomity samolot na pokazy i na papierze.

Reklama