Reklama

Siły zbrojne

Czesi wesprą wschodnią flankę NATO. Szturmowce i jednostki przeciwlotnicze

Fot. John5199/flickr/CC BY 2.0.
Fot. John5199/flickr/CC BY 2.0.

Siły zbrojne Republiki Czeskiej wydzielą lekkie samoloty szturmowe L-159 do ćwiczeń, które odbędą się w krajach bałtyckich. Jednostki przeciwlotnicze wezmą udział w szkoleniu Iron Sword, które będzie mieć miejsce przypuszczalnie na Litwie.

Jak podaje agencja CTK, maszyny L-159 czeskich sił powietrznych wezmą udział w szkoleniu pod kryptonimem Baltic Eye, organizowanym w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO w rejonie Morza Bałtyckiego. Manewry z tej serii zostały zorganizowane również w 2013 roku i obejmowały współdziałanie z personelem litewskiej bazy w Szawlach.

Czesi będą również brali udział w ćwiczeniu Sił Odpowiedzi NATO Trident Juncture, gdzie będą obecne także jednostki polskie. W dorocznym szkoleniu jednostek szybkiego reagowania Sojuszu ma wziąć udział nawet 25 000 żołnierzy. Odbędzie się głównie na terytorium Hiszpanii, Portugalii i Włoch.

Agencja CTK pisze także, że w Polsce w 2015 roku ma mieć miejsce certyfikacja grupy bojowej państw V4, z udziałem żołnierzy wszystkich krajów członkowskich. Czesi planują również, zgodnie z informacją 25. Przeciwlotniczego Pułku Rakietowego, wydzielającego jednostki obrony powietrznej do działań Sojuszu udział w ćwiczeniach z serii Ample Strike (na terytorium Republiki), Iron Sword (prawdopodobnie na Litwie), Ramstein Guard czy Saber Junction.

Lekkie samoloty uderzeniowe L-159 były obecne m.in. na manewrach Sił Odpowiedzi NATO pod kryptonimem Steadfast Jazz, organizowanych w Polsce. Obecnie Siły Zbrojne Republiki Czeskiej dysponują łącznie 25 maszynami tego typu, zarówno w wariancie bojowym, jak i szkolnym L-159T1.

Nadwyżkowe samoloty L-159 wyprodukowane pierwotnie dla czeskich sił powietrznych zostały sprzedane spółce Draken International, zajmującej się szkoleniem lotniczym. Mają także trafić na wyposażenie sił powietrznych Iraku.

 

Reklama

Komentarze (3)

 1. tomicki1914

  Czesi. Może niech oni nikogo nie wspomagają. Ze wspomnień i pamiętników z Wielkiej Wojny trzeba się było drutem kolczastym od nich odgradzać dla bezpieczeństwa.

  1. xx

   zgadzam sie

 2. gość

  No to śpimy spokojnie.

 3. Patcolo

  Pepik potrafi a my nie wyprodukować sprzedać itp.

Reklama