Reklama

Siły zbrojne

"Czernicki" ćwiczy z islandzką Strażą Przybrzeżną

ORP Kontradmirał X. Czernicki - fot. Marynarka Wojenna RP
ORP Kontradmirał X. Czernicki - fot. Marynarka Wojenna RP

ORP „Kontradmirał Ksawery Czernicki”  wraz z innymi okrętami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO rozpoczyna udział w manewrach z islandzką Strażą Przybrzeżną.Czytaj: Okręt wsparcia ORP Kontradmirał X. Czernicki

Natowski zespół okrętów, na czele którego stoi "Czernicki" będzie ćwiczył u wybrzeży Islandii manewrowanie w szykach, nawiązywanie łączności, a także prowadzenie akcji ratowniczych. W programie ćwiczeń,  znalazła się, m.in. walka z symulowanym pożarem, przebiciem kadłuba, holowanie i udzielanie pomocy rozbitkom.

W porcie w Rejkiawiku swoje umiejętności w dziedzinie poszukiwania i unieszkodliwiania niebezpiecznych obiektów sprawdzą nurkowie. Zespół , złożony z okrętów z Polski, Niemiec, Belgii, Holandii oraz Norwegi przeprowadzą również monitoring torów wodnych pod kątem obecności min.

Czytaj też: Manewry NATO Joint Warrior 2013 – morska faza ćwiczeń rozpoczęta

W ćwiczeniach, które potrwają od 13 do 17 maja br.,  wezmą także udział dwie lokalne jednostki,  w tym zwodowany w 2011 r.  ICGV "Thor" - zaprojektowany przez Rolls Royce'a a zbudowany przez chilijską stocznię ASMAR okręt patrolowy.

Po powrocie z Islandii, okręty Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG-1) wezmą udział w czerwcowych ćwiczeniach „Baltops” na Morzu Bałtyckim.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama