Reklama

Siły zbrojne

Czechy rozbudowują armię i zwiększają wydatki obronne

Zmodernizowane działo samobieżne Dana - fot. Excalibur Arms
Zmodernizowane działo samobieżne Dana - fot. Excalibur Arms

Republika Czeska planuje zwiększenie liczebności sił zbrojnych z 16600 do 24000 do 2025 roku - podaje agencja CTK powołując się na Mlada fronta Dnes. Jednym z elementów wzmocnienia możliwości armii Czech jest modernizacja i rozbudowa Akademii Wojskowej w mieście Vyškov, głównego centrum szkoleniowego sił zbrojnych naszego południowego sąsiada.

Jak donosi agencja CTK powołując się na Mlada fronta Dnes, Czechy przewidują zwiększenie liczebności sił zbrojnych z 16600 do 24000 do 2025 roku. Jednocześnie planowane jest wdrożenie systemu kwalifikacji wojskowej, co miałoby umożliwić wprowadzenie obowiązkowej służby wojskowej w wypadku zagrożenia. Plany odnośnie rozbudowy czeskiej armii muszą zostać zatwierdzone przez parlament.

Kilka miesięcy temu przedstawiciele trzech partii koalicji rządowej Republiki Czeskiej podpisali porozumienie odnośnie stopniowego zwiększenia nakładów na obronę, do poziomu 1,4 % PKB w 2020 roku (w roku 2014 było to zaledwie 1,08%). Czesi zamierzają zwiększyć poziom finansowania sił zbrojnych ze względu na znaczne ograniczenie możliwości brania udziału w operacjach obrony kolektywnej i brak możliwości wypełniania zobowiązań sojuszniczych.

Częścią planu zwiększenia potencjału obronnego armii czeskiej jest mająca obecnie miejsce rozbudowa kompleksu szkoleniowego i Akademii Wojskowej w Vyškov, kosztująca 136 mln koron. Trwają też rozmowy ministerstw spraw wewnętrznych i obrony, dotyczące utworzenia w tym samym miejscu zintegrowanego centrum szkoleniowego służb ratowniczych.

"Celem jest stworzenie funkcjonalnej armii, będącej w stanie bronić kraju, zdolnej do udzielania pomocy obywatelom w sytuacjach kryzysowych, a jednocześnie mogącej pomagać naszym sojusznikom w NATO" - powiedział premier Czech Bohuslav Sobotka, który 18 kwietnia odwiedził centrum szkoleniowe Vyškov.

(AM)

Reklama

Komentarze (6)

 1. Joanna K.

  Niestety nasza WAT jest opanowana p/Kopylewów i pozostałą sitwę WSI. Niczego nie zrobią.

 2. Gungi

  z daleka ktoś może pomyśleć iż czeska flaga to rosyjska i zapodać takiemu transporterowi np z Javelina xD powinni mieć jakiś symbol na transporterach a nie tą flagę rosyjską :P (czekam na hejt)

 3. Piotr Kraczkowski

  Lampa naftowa Łukasiewicza na celowniku? Na wypadek braku prądu?

  1. Moshe Schwantz

   ....ja mam na wypadek braku prądu, a kolega?

 4. Wojmił

  Czechy: PKB - 205 mld USD, na osobę: 19,5 tys usd, ludność: 10,5 mln 1,4% PKB = 2,87 mld usd na 24 tys żołnierzy = 119 tys usd na 1 żołnierza, Polska: PKB - 546 mld USD, na osobę: 14,5 tys, ludność 38 mln 1,95% PKB = 10,6 mld usd na 96 tys żołnierzy = 110 tys usd na żołnierza Wydatki na wojsko są więc porównywalne... Kto tak policzy w skali Europy vs USA i Rosja?

  1. Kamil

   Tyle, że mamy o 72 tys więcej żołnierzy. To ma znaczenie i to duże :).

  2. Piotr Kraczkowski

   Czesi wyrzucili też Amerykanów z ich Tarczą, bo zorientowali się, że nie chodzi o Tarczę. Dlatego mają spokój i nie uiszczają feudalnych danin jak Polska, która nie dość że kupuje Patrioty, których technologię Izrael sprzedał Chinom i Rosji w 2003r.: Izrael "sold U.S. weapons technology to China, including the Patriot, the Phoenix air-to-air missile, and the Lavi fighter, which is based on F-16 technology. Only direct U.S. intervention blocked Israel’s sale of our AWACS system." - http://www.theamericanconservative.com/articles/whose-war/ oraz w 2011r.: "69 Newest Patriot Missiles Bound For Reds" - http://www.veteranstoday.com/2011/12/23/breaking-patriot-missiles-seized-sold-to-china-by-israel/ (Chińczycy i Rosjanie mają chyba w Izraelu abonament na Patrioty?) , to jeszcze obiecała amerykańskim politykom, dyplomatom i oficerom od porucznika wzwyż tzw. "ius primae noctis", czyli prawo pierwszej nocy z Polkami (nie potwierdzone przez Urząd Rady Ministrów). ___Jak tu nie zazdrościć Czechom, gdy człowiek czyta, że najtajniejsze plany F-35 były na komputerach podłączonych do internetu i zostały skradzione ("Sowa i Przyjaciele" może się przy tym schować): **On April 21, 2009, the Department of Defense announced the theft of 1.5 terabytes of data on the F-35 Joint Strike Fighter, the platform meant give the United States and her allies air superiority for the next 40 years. "all that was gone, $300 billion dollars of funding down the drain, every system, defense, offense, stealth, everything needed to build one or shoot it down, all gone" ** - http://www.veteranstoday.com/2011/12/23/breaking-patriot-missiles-seized-sold-to-china-by-israel/ ---------------------------------- "To learn who rules over you, simply find out who you are not allowed to criticize." - Voltaire, French Philosopher

  3. ktoś

   Z tymi 38 mln to grubo przesadziłeś, tyle to nas jest licząc UK i Holandie. Realnie jest 36 do 37mln.

 5. gass

  Przywrócić wojsko w Polsce !! i to natychmiast !!

  1. v49j

   Jakie wojsko w Polsce? Przecież jest Wojsko Polskie i w Polsce. Trzeba je tylko liczebnie, taktycznie, i technologicznie przezbroić w nowszą broń.

 6. xxx

  No to jak zdążą do tego czasu to potęga będzie ! :)

Reklama