Reklama

Siły zbrojne

Czechy przedłużą leasing Gripenów

fot. gripenblog
fot. gripenblog

Czeski rząd ostatecznie porozumiał się z koncernem Saab w sprawie dalszego leasingu 14 samolotów JAS 39 Gripen, które stanowią trzon lotnictwa bojowego Republiki Czeskiej. Negocjacje trwały ponad rok i miały dość burzliwy przebieg. Służba czeskich Gripenów zostanie przedłużona o kolejnych 14 lat. 

Umowa obejmuje nie tylko przedłużenie eksploatacji, ale też modyfikację maszyn, szkolenie i obsługę, niezbędne do działań operacyjnych. Szczegóły wspomnianej modyfikacji nie zostały sprecyzowane, podobnie jak wiele szczegółowych zapisów. Po ich dopracowaniu umowa zostanie oficjalnie podpisana przez przedstawicieli szwedzkiego i czeskiego rządu. Ze strony Czech będzie to nowy rząd, gdyż na 25-26 października zaplanowano w tym kraju wybory powszechne.

Czechy wykorzystują samoloty JAS 39 Gripen od 2005 roku. Pierwsza umowa obejmowała leasing 12 myśliwców jednomiejscowych i 2 maszyn dwumiejscowych na 10 lat. Na podobnej zasadzie z samoloty tego typu korzysta lotnictwo wojskowe Węgier. Gripeny znajdują się też na wyposażeniu sił zbrojnych Szwecji, Tajlandii oraz RPA.

Reklama

Komentarze

    Reklama