Reklama

Siły zbrojne

Czechy chcą przedłużyć leasing Gripenów

Czechy wydłużają leasing samolotów Gripen – fot. SAAB
Czechy wydłużają leasing samolotów Gripen – fot. SAAB

Czeski minister obrony Wlastimil Picek poinformował, że Republika Czech zdecydowała się wydłużyć okres leasingowania szwedzkich samolotów Gripen na dłużej niż 10 lat i że nowa umowa będzie korzystniejsza niż poprzednia.Sprawa jest o tyle ważna, że wcześniejsze rozmowy ze Szwedami nie zakończyły się sukcesem z powodu oferowanej przez nich zbyt wysokiej ceny. Czesi zagrozili nawet, że zaczną szukać nowych rozwiązań dla swojego lotnictwa. Przykładem dla nich byli Węgrzy, którzy wynegocjowali ograniczenie kosztów leasingu Gripenów przy zwiększeniu liczby godzin lotów.

Czytaj także- Koniec czeskiego leasingu Gripenów?

Sprawa zaczęła się w 2002 roku kiedy parlament czeski zablokował zakup za ok. 3,5 miliarda dolarów samolotów wielozadaniowych Gripen. Podjęto wiec w 2004 r. decyzję o leasingu 14 maszyn w wersji JAS-39C/D na 10 lat za ok. 950 mln USD. Początkowo Szwedzi nie chcieli obniżyć tej ceny, ale wszystko wskazuje na to, że obie strony doszły wreszcie do porozumienia.

Zobacz również- Nowości programu JAS-39 Gripen w Republice Czeskiej i na Węgrzech

Jest to o tyle ważne, że czescy piloci są bardzo zadowoleni z Gripenów, z powodzeniem rywalizując na nich z innymi samolotami NATO.

(MD)
Reklama

Komentarze

    Reklama