Reklama

Siły zbrojne

Czarna Dywizja zagrała dla dzieci i seniorów

Żołnierze Czarnej Dywizji z dyrygentem WOŚP - fot. Foto: mjr Szczepan Głuszczak, chor. Rafał Mniedło
Żołnierze Czarnej Dywizji z dyrygentem WOŚP - fot. Foto: mjr Szczepan Głuszczak, chor. Rafał Mniedło

Wielkie granie dla dzieci i seniorów żołnierze „Czarnej Dywizji” rozpoczęli od spotkania z dyrygentem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas którego wręczyli mu na szczęście swój symbol – husarskie skrzydło.13 stycznia 2013 roku prawie 300 pancerniaków było zaangażowanych we współorganizowanie sztabów min. w Żaganiu, Gorzowie Wielkopolskim, Świętoszowie i Szprotawie.

Żołnierze towarzyszyli głównie wolontariuszom kwestującym na ulicach miast oraz pomagali organizować sztaby. Ponadto na różnych aukcjach można było licytować wiele cennych przedmiotów, pamiątek od dowódcy dywizji oraz dowódców jednostek wojskowych wchodzących w skład 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc).

Podczas wizyty w studio Telewizji Polskiej w Warszawie  żołnierze 11LDKPanc wraz z przedstawicielem historycznej 1. Polskiej Dywizji Pancernej (1PDP) i weteranem II wojny światowej mjr rez. Janusz Gołuchowski osobiście wręczyli Jurkowi Owsiakowi wyjątkowy model czołgu Leopard 2A4 oraz album pt. „XX lat pancerniackiej przyjaźni. 1991-2011”, który został wydany w nakładzie tylko 500 egzemplarzy – niedostępnych nigdy w sprzedaży. Książka jest unikatowa dzięki oryginalnym podpisom złożonym przez 16 żołnierzy 1PDP dowodzonej niegdyś przez generała Stanisława Maczka.

-Dzisiaj nie ma chyba miejsce w Polsce gdzie nie dotarła Wielka Orkiestra. Wszędzie widać wolontariuszy z puszkami.- przyznaje chor. Robert Zych, który przebywał z delegacją „Czarnej Dywizji” w studio w Warszawie. Niemniej jednak większość żołnierzy przebywała na ulicach miast lubuskiego i dolnośląskiego, gdzie kwestowali razem z wolontariuszami WOŚP. -Co roku wspieram akcję Jurka Owsiaka. Cieszę się, że tym razem mogłam jeszcze w niej uczestniczyć.- podkreśla szer. Justyna Konisiewicz z 11. Batalionu Dowodzenia (11bdow).

W Żaganiu Sztab WOŚP „Owsiakówka” pomagali przygotowywać żołnierze z 11bdow, 34. Brygady Kawalerii Pancernej oraz Klubu Wojskowego „Czarnej Dywizji”. Zmarzniętym wolontariuszom serwowali ciepłą grochówkę, a wszystkim odwiedzającym zapewnili inne atrakcje, min. można było sprawdzić się w strzelaniu z karabinka szturmowego „Beryl” czy poznać sprzęt oraz wyposażenie wojskowego medyka. -WOŚP na stałe wpisała się w wizerunek Żagania i nie mogło w tegorocznym finale zabraknąć moich żołnierzy. Zawsze chętnie wspieramy takie akcje, zwłaszcza kiedy jest taki szczytny cel i można pomóc dzieciom oraz seniorom.- mówi dowódca 11bdow ppłk Dariusz Lesiuk.

Razem z największą w Polsce orkiestrą grały inne jednostki wojskowe „Czarnej Dywizji”. Samodzielny sztab i wiele atrakcji zorganizowali pancerniacy z 10. Brygady Kawalerii Pancernej. Natomiast 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana, jak co roku udzieliła wielkiego wsparcia dla gorzowskiego sztabu WOŚP, gdzie skierowano blisko 140 żołnierzy do Gorzowa Wielkopolskiego i 20 do Kostrzyna nad Odrą.

mjr Szczepan Głuszczak
Reklama

Komentarze

    Reklama