Reklama

Siły zbrojne

Czarna Dywizja rusza na drogi

Fot. st. chor. szt. Rafał Mniedło
Fot. st. chor. szt. Rafał Mniedło

Choć ćwiczenie taktyczne z wojskami Czarnej Dywizji rozpocznie się w czerwcu, to już niebawem na drogach zachodniej części Polski należy się liczyć ze wzmożonym ruchem sprzętu wojskowego, przemieszczającego się w rejony przyszłych ćwiczeń.

Poczynione jeszcze w marcu w siedzibach Lubuskiego i Szczecińskiego Urzędu Wojewódzkiego uzgodnienia w zakresie przemieszczenia po drogach publicznych znacznych ilości sprzętu 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc) już niebawem zweryfikowane zostaną w praktyce.

Jak podkreśla por. Krzysztof Gonera, zapewnienie bezpiecznego, bezkolizyjnego przemieszczenia sprzętu wojskowego stanowi dla 11LDKPanc najistotniejszy priorytet w etapie przygotowania ćwiczenia. Począwszy od pierwszych dni maja, aż po koniec miesiąca kilkaset egzemplarzy różnego rodzaju ciężkiego sprzętu włączy się w ruch drogowy, podążając w kierunku drawskiego poligonu. Mimo, iż newralgiczne pod względem bezpieczeństwa w komunikacji miejsca zabezpieczone będą zarówno przez Policję, jak i wojskowe kompanie regulacji ruchu, bezwzględnie należy wzmóc czujność i zachować szczególną ostrożność.

Wprawdzie wojsko przemieszczać się będzie w pilotowanych i ubezpieczanych przez policję i Żandarmerię Wojskową kolumnach, niemniej przestrzega kierowców indywidualnych przed próbami wyprzedzania tych wielotonowych wojskowych maszyn.

image
Fot. st. chor. szt. Rafał Mniedło 

Praktyczny ruch wojsk poprzedzi zaplanowane odpowiednio wcześniej szkolenie żołnierzy Czarnej Dywizji z podstawowych zasad bezpieczeństwa obowiązujących w trakcie przemieszczania kolumn po drogach publicznych. Por. Gonera zaznacza, że wojskowe kolumny przemieszczać się będą nie tylko w nocy, ale również w dzień.

Reklama

Komentarze (1)

 1. bubek

  Dlaczego nie koleją??? Po pierwsze - taniej, po drugie - nie utrudnia ruchu na drogach.

  1. Gryyy

   Bo w czasie działań obronnych najczęściej korzysta się z dróg publicznych. Kolej można łatwiej sparaliżować

  2. Ja

   Prawdopodobnie, żeby przećwiczyć inny sposób niż kolejowy.

  3. m p

   Czy taniej? Zależy ile dziś kolej sobie życzy za takie usługi. Na kolei też jest ruch, zwłaszcza jeżeli jakaś linia jest remontowana i można jeździć tylko jednym torem. Poza tym taka forma transportu ma swój cel szkoleniowy, więc jeżeli ma być tylko taniej, to mogą w ogóle nie wyjeżdżać.

Reklama