Siły zbrojne

Ćwiczenia powietrznych tankowców pod egidą EDA

W ćwiczeniu wzięły udział m.in. samoloty A-310 MRTT należące do Bundeswehry. Fot. Medien Bundeswehr/Bienert/flickr
W ćwiczeniu wzięły udział m.in. samoloty A-310 MRTT należące do Bundeswehry. Fot. Medien Bundeswehr/Bienert/flickr

Agencja EDA przeprowadziła pierwsze w historii europejskie ćwiczenie tankowania w powietrzu, z wykorzystaniem samolotów tankowania powietrznego sił powietrznych Holandii, Niemiec i Włoch.

Podczas pierwszego tygodnia ćwiczeń EART 2014 (European Air-to-Air Refueling Training) samoloty KDC-10 należące do sił powietrznych Holandii i A-310 MRTT Luftwaffe wykonały 15 misji tankowania w powietrzu, przekazując łącznie ponad 135 ton paliwa lotniczego. W kolejnych dniach w ćwiczeniu wzięły udział także samoloty Boeing KC-767A ze składu 14. Skrzydła włoskich sił powietrznych.

Przedstawiciele EDA wyrazili zadowolenie z przebiegu EART 2014 podkreślając, że scenariusz ćwiczeń obejmował loty w warunkach zbliżonych do bojowych, a ich międzynarodowy charakter pozwolił załogom sił powietrznych poszczególnych państw na zapoznanie się z wyposażeniem sojuszników. Pierwsze europejskie szkolenie z zakresu tankowania w powietrzu odbyło się pomiędzy 31 marca a 11 kwietnia bieżącego roku, a bazą dla ćwiczących było holenderskie lotnisko wojskowe w Eindhoven.

Stworzenie europejskiej floty samolotów tankowania powietrznego jest jednym z kluczowych obszarów aktywności Europejskiej Agencji Obrony. Zakres działań EDA obejmuje między innymi optymalizację wykorzystania powietrznych tankowców znajdujących się obecnie na uzbrojeniu sił powietrznych państw członkowskich. Europejska Agencja Obrony dąży także do zwiększenia stopnia wykorzystania pozyskiwanych przez członków Agencji maszyn typu A400M w charakterze samolotów tankowania powietrznego. Do 2020 roku EDA zamierza doprowadzić do wspólnego zakupu samolotów MRTT przez państwa – członków Agencji, które podpisały list intencyjny (w tym Polskę).

(JP)

Komentarze