Reklama

Siły zbrojne

Ćwiczenia poligonowe Puma-14

 • Hayabusa-2. Ilustracja: JAXA/Akihiro Ikeshita [hayabusa2.jaxa.jp]
  Hayabusa-2. Ilustracja: JAXA/Akihiro Ikeshita [hayabusa2.jaxa.jp]

Na poligonie w Orzyszu zakończyło się ćwiczenie taktyczne z wojskami „Puma-14”, gdzie główną rolę odegrały pododdziały 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.  

30 maja pododdziały I-szej Taktycznej Grupy Bojowej (TGB) ruszyły do natarcia. Po wykonaniu przejść w polach minowych za pomocą ładunków wydłużonych bojowe wozy piechoty BWP oraz czołgi T-72 uderzyły na przeciwnika. Ostatecznie zajęły pozycje obronne przed rzeką Dziękałówka. Kierowanie ogniem w natarciu w dzień było ostatnim etapem ćwiczenia.

"Puma-14" rozpoczęła się w poniedziałek, 26 maja. Ćwiczenie podzielone było na trzy części: część wstępną podczas którego zrealizowano mini ćwiczenie, taktyczną i ogniową. Głównym ćwiczącym byli żołnierze 1 batalionu zmechanizowanego. Ćwiczenie miało na celu sprawdzenie ich przygotowania do prowadzenia działań. Podczas ćwiczenia, w ramach I TGB, żołnierzy batalionu wspierali czołgiści, przeciwlotnicy, saperzy i logistycy. Wsparcie zapewniały również samoloty F-16, śmigłowce Mi-24 i Mi-8 oraz środki bezpilotowe.

Kolejnym sprawdzianem wyszkolenia żołnierzy 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej będzie ćwiczenie pod kryptonimem „Anakonda-14”, które odbędzie się we wrześniu br.

kpt. Dariusz Guzenda

Reklama

Komentarze (3)

 1. ryszard56

  Kiedy wreszcie bedziemy mieli taką Armię jaka ma Izrael i tak wyposarzoną??????Panowie z MON?????

 2. gość

  Czy ktoś wie jaki moździerz jest na trzecim foto? Z góry dzięki za odpowiedź.

  1. podbipięta

   120 wz. 43

 3. maario

  Na zachodzie mamy leopardy, a na wschodzie T-72 i BWPy. Pięknie, nie ma co.

  1. schwarzer Adler

   Właśnie, ciekawe czemu mamy chronicznie niedozbrojony obszar na wschód od Wisły ? Strategicznie bo obawiamy się narażać wartościowego sprzętu na szybkie uderzenie ? Czyli te rejony strategicznie są spisane na straty i opieramy obronę na Wiśle po szybkim wycofaniu ? Rozumiem samoloty z Łasku czy Krzesin mają zasięg operować i na wschodzie a bazy w miarę bezpieczniejsze ale brygady pancerne z lepszym sprzętem tylko w Żaganiu ?

  2. podbipięta

   plany przewidują obrone na linii Wisły Inaczej się k...... nie da

Reklama