Reklama

Siły zbrojne

Ćwiczenia Komponentu Powietrznego Sił Zadeklarowanych do NATO i UE

Dziś kończy się jedno z największych ćwiczeń taktycznych Sił Powietrznych, zorganizowanych przez Dowództwo 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego pk. Raróg 2013.Czytaj: Tusk: duże nakłady na wojsko konieczne, bo Polska potrzebuje siły odstraszania

Głównymi celami ćwiczenia, które trwało od 3 do 7 czerwca było przeprowadzenie certyfikacji sił wydzielanych z Sił Powietrznych do zestawu Sił Odpowiedzi NATO oraz sprawdzenie i weryfikacja stopnia utrzymania gotowości operacyjnej przez Komponent Powietrzny Sił Zadeklarowanych do NATO i UE, która jest wynikiem sojuszniczej certyfikacji FORCEVAL jako sił zdolnych do przerzutu.

Przez tydzień kadra wchodząca w skład zarówno Komponentu Powietrznego Sił Zadeklarowanych do NATO i UE jak i zestawu Sił Odpowiedzi NATO (SON) doskonaliła praktyczne umiejętności; zgrywa działania na szczeblu jednostek Sił Powietrznych oraz innych rodzajów Sił Zbrojnych, pełniących na co dzień odmienne zadania. Żołnierze realizowali postawione przed nimi zadania w warunkach zbliżonych do realnego konfliktu zbrojnego.

Czytaj też: Sekretarz Generalny NATO w Polsce

Istotą ćwiczenia Raróg 2013 była realizacja misji bojowych lotnictwa (m.in. Air-to-Air, Air-to-Ground; DCA/Defensive Counter Air czy CAS/Close Air Support) oraz zagadnień dotyczących rozwinięcia i funkcjonowania wybranych elementów Strefy Odpowiedzialności Taktycznej TAOR (Tactical Area of Responsibility), w tym: DOC, systemów łączności i informatyki ostrzegania i powiadamiania, ochrony i obrony oraz przećwiczenie epizodów odtwarzania gotowości bojowej statku powietrznego w przyjętej konfiguracji oraz praktyczne sprawdzenie stopnia opanowania przez skład ćwiczących wiedzy i umiejętności z zakresu ICCS (czyli Individual Common Core Skills - podstawowych umiejętności żołnierza na polu walki).

W ramach ćwiczenia zgrywano wybrane również elementy systemów walki – system rozpoznania, rażenia, dowodzenia w relacjach narodowych i sojuszniczych oraz system zabezpieczenia logistycznego.

Czytaj: Polscy piloci na ćwiczeniach estońskich sił zbrojnych

Ćwiczenie odbywało się w wydzielonej Strefie Odpowiedzialności Taktycznej (TAOR) na terenie 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego, w wydzielonej przestrzeni powietrznej RP oraz na poligonie CPL Nadarzyce. Na kierownika ćwiczenia wyznaczono Dowódcę 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego - gen. bryg. pil. Włodzimierza Usarka.

Oprócz samolotów wielozadaniowych F-16 z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w ćwiczeniu wzięły udział samoloty MiG-29 oraz Su-22 z 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i samolot CASA-295 z 3. SLTr.Źródło: Siły Powietrzne RP

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama