Reklama

Siły zbrojne

Ćwiczenia Formozy pod czujnym okiem Prezydenta

Autor. Marek Borawski/KPRP/Twitter

Prezydent Andrzej Duda obserwował w środę ćwiczenia morskich komandosów z jednostki Formoza. Podczas ćwiczeń odznaczył żołnierzy, którzy brali udział w misjach na Morzu Śródziemnym i w Afganistanie - poinformowała w mediach społecznościowych Kancelaria Prezydenta.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

O wizycie prezydenta w bazie Formozy poinformowały we wpisach na Twitterze w środę BBN oraz Kancelaria Prezydenta. Jak podkreślono, Formoza to jednostka, która odpowiedzialna jest za ochronę infrastruktury krytycznej na morzu i wybrzeżu - w tym portów, terminali gazowych i naftowych oraz gazociągów, jak Baltic Pipe.

Jak czytamy we wpisie, podczas spotkania z żołnierzami prezydent wręczył odznaczenia tym komandosom, którzy brali udział w działaniach Formozy na Morzu Śródziemnym oraz w Afganistanie. Do wpisów dołączono krótkie nagrania z wizyty prezydenta; jedno z nich przedstawia ćwiczenie komandosów polegające na abordażu statku przemytniczego (w tej roli ORP Ślązak). W szturmie wykorzystane zostały łodzie półsztywne oraz śmigowce Black Hawk.

Reklama

Jednostka Wojskowa Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego stanowi część Wojsk Specjalnych. Powstała w 2007 roku, swoją siedzibę ma w Gdyni. Służą w niej komandosi wyszkoleni specjalnie do działań na morzu. Formoza brała udział w działaniach m.in. Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, PKW w Zatoce Perskiej, a także na Morzu Śródziemnym, gdzie zadaniem żołnierzy było przeciwdziałanie przemytowi i handlu ludźmi, a także zapobieganie łamaniu embarga na dostawy borni do Libii.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Piotr Glownia

    Czemu nie kupić Formozie 1 sztukę SB-90H? Dużo to kosztuje?

Reklama