Reklama

Siły zbrojne

CSWOT doszkala strzelców wyborowych

Fot. CSWOT Toruń
Fot. CSWOT Toruń

Jak poinformowało CSWOT, w dniach 6-10 września br. na poligonie w podtoruńskim Kijewie został zorganizowany kurs doskonalący dla instruktorów strzelców wyborowych z karabinu w kalibrze 308 Win. Na czas szkolenia do Torunia przybyło 14 instruktorów z różnych regionów Polski.

W każdej „wspaniałej dwunastce”, czyli podstawowej sekcji lekkiej piechoty, występują dwa stanowiska pełniące rolę nawigatorów i odpowiadają za rażenie celów na dalekiej odległości. Jest mowa o starszym strzelcu wyborowym i strzelcu wyborowym.

Umiejętności instruktorów strzelców wyborowych muszą być stale podnoszone. To te właśnie osoby odpowiadają za wyszkolenie co szóstego żołnierza Terytorialnej Służby Wojskowej w Brygadach Obrony Terytorialnej. Czasem jeden celny strzał może pozwolić na zadanie przeciwnikowi bardzo dużych strat.

Justyn Łyżwa, instruktor z Mobilnego Zespołu Szkolenia CSWOT

Instruktorzy muszą posiadać opanowaną sztukę maskowania i kamuflażu. Nabyte podczas kursu umiejętności przydadzą się przede wszystkim do ujednolicenia szkoleń prowadzonych w brygadach oraz podwyższeniach kompetencji szkolonych żołnierzy.

Reklama
Reklama

Tym razem wiodącym tematem kursu instruktorów strzelców wyborowych było działanie w terenie zurbanizowanym, wykorzystywanie infrastruktury oraz pomieszczeń. Szkolenie zorganizowane przez Centrum Szkolenia WOT odbyło się we współpracy z instruktorami Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, w skład których wchodzą byli żołnierze Wojsk Specjalnych.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

Reklama

Komentarze

    Reklama