Siły zbrojne

Ciężkie BWP dla rosyjskiej armii. Na bazie Armaty

Fot. Witalij Kuźmin/wikipedia/CC BY-SA 3.0
Fot. Witalij Kuźmin/wikipedia/CC BY-SA 3.0

Przewodniczący wydziału zakupów rosyjskiego ministerstwa obrony poinformował dziś o podpisaniu umowy na dostawę ciężkich bojowych wozów piechoty T-15 Armata.

W trakcie rozmowy na antenie rosyjskiego radia płk Michaił Osyko, przewodniczący wydziału zakupów rosyjskiego ministerstwa obrony poinformował dziś o podpisaniu umowy z koncernem Uralwagonzawod, której przedmiotem jest dostawa ciężkich bojowych wozów piechoty T-15.

Płk Michaił Osyko podkreślił, że zamówiony pojazd bojowy powstał w oparciu o konstrukcję nowego czołgu T-14 Armata, z którym dzieli wiele rozwiązań. Według przewodniczącego działu zakupów podpisana umowa jest "długoterminowa". Nie podano jednak ani liczby zamawianych pojazdów, ani wartości kontraktu.

Przypomnijmy, że kilka dni temu informowano o sygnowaniu kontraktu na zakup pierwszej partii czołgów T-14 Armata.

Pojazd bojowy T-15 skonstruowano wykorzystując podwozie czołgu T-14 Armata. Pojazdy T-15 są przeznaczone do transportu piechoty i wsparcia czołgów w zwalczaniu siły żywej i lekko opancerzonych pojazdów przeciwnika. Są wyposażone w zdalnie sterowany, bezzałogowy moduł bojowy „Erona”, uzbrojony w działko AP 2A42 kalibru 30 mm z zapasem 500 pocisków i zasięgiem do 4 km, cztery przeciwpancerne pociski kierowane „Kornet” na dwóch podwójnych wyrzutniach (o zasięgu rzędu 8-10 km) i karabin maszynowy PKTM kalibru 7,62 mm (z zapasem 2000 pocisków).

Komentarze (13)

 1. ktokolwiek

  Nie chciałem wtrącać się, gdy rozmawiają fachowcy, ale... widzę, że nikt nie napisał. Otóż Rosjanie powtarzają w tym momencie wybór sił zbrojnych Izraela z ciężko opancerzonymi transporterem piechoty. Wtedy zgodnie twierdziliście Panowie, że Żydzi mogą tak, ponieważ pustynia, nie błota, niemniej w Europie nikt tego nie powtórzy. Może jednak już także Rosjanie życie dobrze wyszkolonego żołnierza nauczyli się cenić wyżej ? niż dodatkowych kilka ton kompozytu ? Choć więcej mają tych żołnierzy niż Polska ? W każdym razie to już nie tylko Izrael, za Rosjanami postąpią tak następni i następni.

 2. !

  a ilesz to ma ROsija bmp-3 w linii? i te wpisy co to to to nie zrobi z stryker'ami. ile to aumincji 100 mm ma ten "maluch"? SZkopy 2-3 razy dopychali 88 mm do tygrysa

  1. Plush

   Nie wiem co on zrobi ze Strykerami, Pumami CV90 czy Bradleyami ale wiem T-15, Kurganets-25 czy też Bumerang to nowoczesne pojazdy nie ustępujące tym zachodnim. Niewiadoma to kiedy i w jakiej ilości wymienią w armii Rosyjskiej starszy sprzęt.

 3. Ebert

  Mam wrażenie, że wszyscy się naśmiewają, a Rosjanie spokojnie idą do przodu, produkując nowy sprzęt. OK - być może "tekturowy", niesprawdzony, silniki nawalają... ale robią. Nie musi być super nowoczesny. Gniotsa niełamiotsa. Duży kraj, różnorodność terenu a mnogość sprzętu (nawet starego, modernizowanego). Przed II Wojną Światową także Rosji nie doceniano, ale jak pokazała rzeczywistość, szybko potrafią reagować. A u nas dialogi, konferencje, rozmowy, demonstratory etc. Pieniądz leci, realizacji nie ma i zostajemy z tym, co mamy.

  1. yaro

   Mówisz, że tekturowy sprzęt, Klibry tez były tekturowe i co okazały się supenowoczesną bronią pozostawiającą amerykańskie odpowiedniki daleko w tyle, dajmy sobie spokój z tekturowością uzbrojenia rosji, produkujmy choc takie a bedziemy bezpieczni.

  2. Ebert

   Zważ, że napisałem to z ironią parafrazując niejako wszelkiej maści prześmiewców. Niedocenianie przeciwnika to błąd, w szczególności, gdy jest od nas silniejszy.

 4. 22

  A czy aby na pewno PŁYWA . W naszym kraju przecież nie wyobrażamy sobie aby BWP NIE PŁYWAŁ .

  1. war is coming

   Bo nasz kraj nie może sobie pozwolić na ciężki drogi sprzęt o potencjalnie dla nas niewielkiej przydatności a tak będzie z każdym niepływającym BWP w czasie wojny obronnej. Pojazd nie musi być zniszczony aby został stracony wystarczy unieruchomienie awaria brak możliwości przeprawy w wypadku wojny obronnej. No chyba że prze się naprzód to sprzęt stracony swój jak i wroga się zgarnia. Zasadnicze pytania ile taka zabawka kosztuje, czy Rosję na nie stać w większej liczbie oraz ilu żołnierzy desantu zabiera a także jak ma być stosowana na polu walki. Dwa pierwsze pytania zdecydują o losie konstrukcji. Jestem prawie pewien, że podobnie jak w przypadku armaty, gdzie t-90 zostaje podstawowym pojazdem także tu ilość ciężkiego BWP będzie w praktyce ograniczona ze względu na koszt...

 5. Krzysiek

  Ciekawe która koncepcja jest lepsza Niemiecka Puma czy Rosyjska BWP Armata. Ja osobiście wybrał bym Niemiecki

 6. 45

  To już pisałem to drugi element triady teraz koalicja czyli wóz wsparcia art.I będzie komplet.

 7. wpier..dol

  Da do przodu przy przewadze najlepiej jak w wojnie zimowej. ROssija 5:1 Fina. a dywizyjny buk (2M podobno) NIE trafia do F-15. izraelskich.

 8. olo

  Kolejny ruski złom który przy nowoczesnej PPK nie nadaje się do niczego prócz tłumienia manifestacji. Już stare TOW pokazały jak cienkie są T-90 a co dopiero złomy z KARTONOWĄ wierzą która po ostrzale z kałacha zrobi bezużyteczny złom.

  1. SU-35

   Ani jeden T-90 w Syrii nie został zniszczony przez TOW. Łatwo można sobie tego poszukać, ale jak ktoś chce. Jeżeli ktoś chce tylko wierzyć że rosyjski czołg można rozwalić nawet amerykańskim rewolwerem, to jego sprawa, natomiast w Syrii nawet bez włączonej Sztory pocisk TOW nie jest w stanie przebić pancerza T-90, są zdjęcia, analizy, filmy, ale to trzeba chcieć poszukać, chyba ze boimy się niewygodnej prawdy :)

  2. Vvv

   Te wieże sa bezzałogowe wiec jeżeli nie zniszczysz automatu ładowania to armata jest funkcjonalna a załoga i podwozie całe

 9. Lucek

  Jeden SPIKE i zostanie kupa złomu. Przypominam że SPIKE uderza z GÓRY i może być sterowany poprzez światłowód a przeciwnik w takiej puszce dowie się o ataku dopiero jak będzie BUM.

  1. SU-35

   Ten nowy BWP ma na wyposażeniu 4 kornety. Wiesz co robią 9M133 Kornet w Jemenie? Zamieniają saudyjskie abramsy w dymiące kupy. To działa w dwie strony, zresztą SPIKE nie rozwalił nigdy ani jednego T-90, T-14 czy T-15, które mają różnorakie aktywne ochrony, ja jakoś nie wierzę by to "cudowne lekarstwo na wszystko" jakim na tym forum jest SPIKE, dało by sobie radę z tym sprzętem.

  2. Vvv

   Ale one maja hard kill górnej polsfery wiec spike bedzie nieskuteczny i nawet jak trafi a nie trafi w skład amunicji to nie zniszczy t-14/15

  3. Mg

   No właśnie, ze 100 dodatkowych wyrzutni Spike plus z 1000 pocisków by się przydało, no i trochę Spike NLOS.

 10. Hammerhead

  Ciężki BWP. Na pewno dobrze opancerzony a i siłę ognia ma jak widać. A Rosjanie swoje. Powoli do przodu.

 11. Mistrz

  EE tam , wystarczy niewielka przeszkoda wodna i nasz bwp podpłynie do niego od tyłu i będzie po sprawie.

 12. SU-35

  Budzi respekt ta maszyna już samym wyglądem. NATO chyba nie ma odpowiedzi na ten wóz, podobnie jak na czołg "Armata" do którego może sobie strzelać jak panzery III strzelały do KW-1, z takim mniej więcej skutkiem :)

  1. P-11c

   Co ciekawe panzry III oraz starsze czołgi niemieckie rozłożyły znacznie liczniejsze wojska pancerne ZSRR w kilka miesięcy i KW-1 z takim niepowodzeniem był użyty... Budzą respekt PZ III !

  2. AlfRed

   Panzerkampfwagen VIII Maus też budził respekt, ale nie respektem się wojny wygrywa.

  3. ja

   Tylko, że panzer III zajęły pół europejskiej części ZSRR w 6 miesięcy a KW 1 leżały po rowach uszkodzone.

 13. nudy

  Ciekawe gdzie będą służyć. W batalionach piechoty brygad pancernych, żeby ujednolicić podwozia? Może gwardyjskie zmechy dostaną po jednym "ciężkim batalionie". W każdym razie przyszłość należy do takich wozów jak ten czy puma, w biedniejszych armiach zostaną tylko transportery odporne na 14,5 i lekkie miny, bo koszta wzrastają znacznie w porównianiu do starszych bmp czy marderów (przede wszystkim aktywna obrona).