Reklama

Siły zbrojne

Ciężarówki z Białorusi dla ukraińskiej Gwardii Narodowej

Fot. Andshel/wikipedia
Fot. Andshel/wikipedia

Jedna z jednostek Gwardii Narodowej Ukrainy zamówiła ponad czterdzieści ciężarówek wojskowych różnego typu w białoruskich zakładach MAZ. Kontrakt ma wartość 39,8 mln hrywien (około 2,5 mln euro).

Jak podaje agencja informacyjna Biełsat, kontrakt został zawarty w przetargu zamkniętym w związku z dekretem prezydenta Ukrainy „O częściowej mobilizacji” i ma zostać zrealizowany do końca bieżącego roku. Zamówienie opiewa na 44 pojazdy ciężarowe różnego typu. Jest wśród nich dwadzieścia ciężarówek z napędem 4x4, dziesięć w układzie 6x6 i dziesięć drogowych 4x2, oraz cztery ciągniki siodłowe do przewozu sprzętu na platformach.

Dostawy zostaną zrealizowane przez Mińską Fabrykę Samochodów (MAZ) za pośrednictwem ukraińskiej firmy „Techkomplekt”. Jak podaje zajmujący się monitorowaniem państwowych wydatków ukraiński portal „Naszi Groszi”, jest to firma która zrealizowała na rzecz ukraińskich sił zbrojnych i innych służb kontrakty o wartości ponad 80 mln hrywien w ciągu ostatnich 6 lat. 

Reklama

Komentarze (5)

 1. Goorock

  Kupili taki sprzęt jaki pasował do ich potrzeb i tyle. Do wymagań określonych w przetargu. Ciekawe, że akurat w Białorusi która jest sojusznikiem Rosji.

 2. yyi

  Kraz nie robi takich ciężarówek?

 3. gorges

  Nic tak nie nakręca prosperity jak wojenka u sąsiada

  1. Oj

   Dlatego my płacimy za Jelcza "własnej produkcji" ok.750 tyś zł. a Ukraina importuje MAZ-y za ok 230 tyś zł. Tak m/w wygląda wydawanie- przejadanie naszych podatków....

 4. Swiatowid

  A Jelczy nie zamowili polsce? No tak przeciez sa gorsze od bialoruskich i poruszaja sie tylko po drogach utwardzonych, bo podwozia sa za niskie. I szuruja po przycietej trawie.

  1. kli

   Myślę, że za takie pieniądze Jelcz nie kiwnął by nawet palcem.

  2. Wojtekus

   No nie mogli by zamowic 44 Jelczy za 2,5 mln Euro!!! Czy ten MAZ to szajs?

  3. aircrash

   Dodatkowo czy Ukraina nie ma czasami parku maszyn z rosyjskim rodowodem? Wojna to nie najlepszy czas na takie zmiany. Kupili pewnie sprzęt tego typu, którego używali dotychczas.

 5. xdd

  szkoda że nie zamówią kamazów u ruskich

Reklama