Siły zbrojne

Ciężarówki dla Szwecji i Norwegii za miliard euro

Fot. Mrwrgj2/Flickr
Fot. Mrwrgj2/Flickr

Szwecja, podobnie jak wcześniej Norwegia, podpisała z koncernem Rheinmetall MAN Military Vehicles (RMMV) umowę ramową na dostawę szerokie gamy pojazdów logistycznych. Łączna wartość planowanych zakupów Szwecję i Norwegię na lata 2014-2026 pojazdów ciężarowych może przekroczyć miliard euro.

Pierwsza partia ciężarówek dla Szwecji to 215 pojazdów w różnych wersjach, spośród których 51 będzie wyposażonych w kabiny opancerzone i zdalnie sterowane moduły uzbrojenia. Wszystkie wozy maja zostać wyposażone w nowoczesne systemy komunikacyjne i identyfikacyjne, podobnie jak ma to miejsce w kontrakcie norweskim. Łączenie w latach 2015-2017 Norwegia i Szwecja mają otrzymać 335 pojazdów Rheinmetall MAN w 14 różnych wersjach o łącznej wartości około 200 mln euro.

Całkowite zapotrzebowanie obu krajów skandynawskich na pojazdy logistyczne, które mogą być dostarczone przez niemiecki koncern w ramach umowy, szacuje się na niemal 2 tys. sztuk w okresie 2014-2026. Wraz z objętym umową ramową pakietem eksploatacyjnym i wsparciem technicznym w całym okresie eksploatacji wartość kontraktów Rheinmetall MAN może znacznie przekroczyć miliard euro.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.