Reklama

Siły zbrojne

Chuck Hagel ocenia postępy afgańskich wojsk

Fot. ISAF
Fot. ISAF

Sekretarz obrony USA odwiedził Afganistan w związku z niedawnym uwolnieniem sierżanta Bowe’a Bergdahla, a także z decyzją Baracka Obamy o pozostawieniu w kraju niemal 1000 amerykańskich żołnierzy po 2016 roku.

Chuck Hagel przyleciał do Afganistanu również po to, by dowiedzieć się jak przebiega modernizacja afgańskiej armii, a w szczególności sił powietrznych Afganistanu. Istotne dla sekretarza obrony było również pozyskanie wiedzy na temat zdolności afgańskiego rządu do utrzymania i wyposażania swoich sił zbrojnych.

Pomimo optymistycznych doniesień ze strony afgańskich dowódców wojskowych dotyczących rozwoju armii, wciąż istnieją jednak poważne wątpliwości dotyczące kreowania budżetu obronnego oraz możliwości logistycznych sił zbrojnych. Afgańska armia jest zdolna do prowadzenia działań, ale pojawia się obawa, że rząd może nie być w stanie zapewnić w dłuższym okresie czasu żywności, paliwa, uzbrojenia oraz innego niezbędnego sprzętu.

Chuck Hagel przyznaje, iż w sprawie Afganistanu wiele pytań pozostaje bez jednoznacznej odpowiedzi. Należy do nich również kwestia wycofania wojsk amerykańskich oraz sił sojuszniczych.

(DS)

Reklama

Komentarze

    Reklama