Siły zbrojne

Chorwacka armia kupiła nowe karabinki bezkolbowe

Chorwackie ministerstwo obrony podpisało z krajową firmą HS Produkt kontrakt o wartości 13,7 mln kun (około 18 mln euro) na dostawy karabinków VHS-2 kalibru 5,56 mm w układzie bezkolbowym. Jest to znacznie unowocześniona wersja karabinów VHS przyjętych na uzbrojenie w 2009 roku. 

Opracowany przez firmę HS Produkt 5,56-mm karabinek bezkolbowy VHS został przyjęty do uzbrojenia armii chorwackiej w 2009 roku w liczbie około półtora tysięcy sztuk. Warunkiem dalszych zamówień była modernizacja broni, między innymi dostosowanie do użycia przez strzelców leworęcznych, czy standardowych magazynków NATO. Dzięki temu, przez oficjalne przyjęcie na uzbrojenie, nie tylko wyposażono wojsko w nowoczesną broń, ale też otwarto producentowi możliwość jej eksportu. Zaowocowało to sprzedażą w 2014 roku około 10 tys. karabinków w najnowszej wersji VHS-2 do Iraku i Kurdystanu. Aby umożliwić eksport przy ograniczonych możliwościach produkcyjnych firmy HS Produkt, rząd Chorwacji zdecydował się odroczyć zamówienia na własne potrzeby.

VHS-2 Chorwacja
Chorwacki karabinek w podstawowym wariancie VHS-D2 z lufa o długości 500 mm. Fot. HS Produkt

W lutym 2015 roku chorwackie ministerstwo obrony zamówiło przedprodukcyjną, prototypową partię karabinów VHS-D2 (z lufą długości 500 mm) i VHS-K2 (z lufą o długości 410 mm). W ostatnich dniach podpisano natomiast umowę na dostawy pierwszej partii seryjnej karabinków VHS-2 obu wersji, a także wyposażenia dodatkowego, obejmującego m. in. granatniki podwieszane. Łącznie Chorwacja planuje pozyskać ponad 15 tys. karabinków w obu wersjach. Należy też dodać, że VHS-2 jest jedyną zakwalifikowanych przez francuską agencję DGA konstrukcją bezkolbową, którą wymienia się wśród potencjalnych następców francuskich karabinków FAMAS F1 

VHS-2 to broń nowoczesna, pomimo zewnętrznego podobieństwa do francuskiego karabinka FA-MAS oparta na całkowicie odmiennym mechanizmie z tłokiem gazowym o krótkim skoku, podobnym do stosowanego w karabinkach G36. Jest to też jedyny seryjnie produkowany karabinek w układzie bezkolbowym, wyposażony w regulowaną stopkę kolby. Chorwacka broń posiada wymienne gniazdo magazynka umożliwiające zasilanie magazynkami od H&K G36 lub rodziny M-16/M-4. VHS-2 dostępny jest w wariancie z uniwersalną szyną montażową lub ze zintegrowanym w chwycie transportowym celownikiem optycznym CT-1.5x o powiększeniu 1,5x.

Komentarze