Reklama

Siły zbrojne

Chorwacja dostarczy Ukrainie śmigłowce Mi-8?

Fot. Chorwackie siły zbrojne
Fot. Chorwackie siły zbrojne

Chorwacje ma przekazać Ukrainie 14 śmigłowców Mi-8MTV-1, które wykorzystane zostaną w walce z separatystami. W zamian chorwacka armia uzyskałaby 20 amerykańskich maszyn UH-60 Black Hawk. Tego typu oferta jest obecnie negocjowana przez władze USA i Chorwacji. 

Informacje na temat potencjalnego transferu sprzętu opublikował portal Janes Defence, powołując się na chorwacki dziennik Jutarnji List. Fakt prowadzenia rozmów w tej sprawie potwierdziło ministerstwo obrony Chorwacji, jednak urzędnicy odmawiają udzielenia bardziej szczegółowych danych. Okazją do dalszych negocjacji będzie prawdopodobnie wrześniowa wizyta w tym kraju Przewodniczącego Kolegium Szefów Połączonych Sztabów Martina E. Dempsey’a.

Ukraińskie zakłady realizują program remontów i modernizacji chorwackich śmigłowców Mi-8, na mocy podpisanego w 2013 roku kontraktu dotyczącego 6 maszyn tego typu. Cztery zostały już dostarczone odbiorcy. Remont dwóch pozostałych zawieszono ze względu na brak części zamiennych i przejęcie przez Rosjan zakładów w Sewastopolu.

Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami chorwackie siły zbrojne miałyby przekazać Ukrainie 14 posiadanych śmigłowców transportowych Mi-8MTV-1 (Mi-17-1V) do wykorzystania w walkach na wschodzie kraju. Ukraińskie siły zbrojne utraciły już w toku działań bojowych około 10 śmigłowców różnych typów. Straty te wymagają pilnego uzupełnienia, gdyż poważnie osłabiły możliwości sił rządowych w tym rejonie. 

W zamian za sprzęt przekazany na Ukrainę, Chorwacja ma otrzymać od USA 20 używanych śmigłowców UH-60 Black Hawk pochodzących z zasobów Gwardii Narodowej. Maszyny mogą być przekazane za darmo lub też po znacznie obniżonej cenie. Nie byłby to pierwszy transfer używanego amerykańskiego sprzętu do Chorwacji. Kraj ten otrzymał już między innymi pojazdy klasy MRAP pochodzące z nadwyżek U.S. Army po operacji w Afganistanie. 

Reklama

Komentarze (13)

 1. Fiutin

  Mi-8 i bh to zupełnie dwa rożne śmigłowce. To tak jakby porównywać autobus z busem a u nas jest projekt "kruk" w którym planujemy zakup 70 śmigłowców w tym 30-35 bojowych jak Apache lub tigery

  1. KrzysiekS

   tut było wiele propozycji nawet na Rosomaku problem jest z decyzją i pieniędzmi za tym idącymi nikt nie będzie robił ciągle prototypów jak WP nic nie kupi.

 2. Hefajstos

  Panowie Mi-8/17 niezostanie zakupiony dla nas ani teraz ani w przyszlosci poniewaz nie chodzi o sam zakup nowych smiglowców tylko o zmiane systemu urzytkowania komponentu naszych wojsk jakim sa odzizly wyposarzone w smiglowce . Obecnie chcemy wymienic jedynie Mi-8 wojsk ladowych na mniejsze smiglowce przeznaczone do wykonywania zadan specjalnych , transportowych oraz zadan SAR/CSAR czy zwalczania okretow podwodnych. Nie szukamy smiglowca gabarytow Mi-8/17 Przypomne tez ze smiglowce Mi-8 ktore sa na wyposarzeniu naszych sił powietrznych pozostaja . mamy ok 12 Mi-8 i docelowo mamy miec ok 10 Mi-17( niewiem czy zostaly dostarczone juz) w silach powietrznych wiec po co ten lament na temat BH skoro wlasnie taki smiglowiec jest potrzebny w silach ladowych . I prosze nie pisac ze lepszy od Bh jest nasz sokol bo to niepowazne . Sokół to konstrukcja malo odporna i głownie cywilna bez cech wielozadaniowych jakie posiada BH albo AW149

 3. patriot

  a co nasze MON robi? spi? Korzystac z okazji!

 4. Adriano

  Ukraińcom przydał by się przede wszystkim Sarin albo VX tak na wszelki wypadek.

  1. Tomek

   Nie zapominaj że zapasy gorszych środków w gigantycznych ilościach są w rosji i to przystosowane do przenoszenia w rakietach dalekiego zasięgu. To by był strzał w kolano

 5. michaell wittmann

  Prawidłowy kierunek. Mam nadzieję, że to początek procesu przekazywania post-sowieckiego sprzętu Ukraińcom przez wschodnioeuropejskich członków NATO.

  1. kangoo

   nie używaj tego nicka baranie jeden, nie zasługujesz na to

 6. nn

  dopóki PO jest przy władzy, USA nie dostarcza Polsce żadnej nowoczesnej ( w miare ..) broni

  1. kamyk

   Nie. Nie przekażą ponieważ mamy 1500 agentów rosyjskich w granicach RP.

  2. TheDeerHunter

   Sam to wymyśliłeś ? Czy może Antoni ci podpowiedział. Raczej odpowiedź kto załatwił Leopardy.

 7. Czarnogórzec

  A nie lepiej jak by se zostawili te helikopterki które już znają we własnych granicach i pilnowali czy Serbusy nie wywieszają tabliczek w cyrylicy :).

 8. gosc

  Mozemy zaoferowac nasze Mi24 i Migi29. Moze i Rosomaki by sie im przydaly.

 9. olo

  Może Ukraina potrzebuje Migi 29 i Su 22? Spokojnie można by je im wysłać w zamian za 48 F16 w jakiejś niezbyt starej wersji.

  1. totenkopf

   migi-29 to zostaw w spokoju,a su-22 to moglibyśmy dać ukraińcom wzamian za 2-5 an-70,tylko że oni tych su-22 nawet za darmo by nie wzieli...

  2. gosc

   Ukraincy nie mieli dotad Su22. Nie maja wyszkolonych pilotow i obslugi. Wiec nie wezma nawet za darmo.

  3. Bryk

   Sprowadzanie całej naszej małej bo małej floty do jednego typu maszyn, jest błędem. Jeśli wymiana to, to za taki sam typ myśliwców, szturmowe za szturmowe (f15 w nowych wersjach, bo f22 to nawet marzyć niema co), a najlepiej jak wcześniej pisałem czołgi T72 z magazynów za baterie patriotów.

 10. totenkopf

  wychodzi że używany mi-8 jest więcej wart niż mało zużyty blackhawk.żeby choć te Mi-le były w przyzwoitym stanie.jeszcze śmieszniej by było,gdyby chorwaci dali ukraińcom swoje mig-21 a w zamian dostali od usa f-15 albo nawet f-16!

  1. Scrapp

   Nie jest więcej wart, po prostu ma zdecydowanie większą ładowność i dlatego dla utrzymania jednakowych zdolności transportowych potrzeba więcej Black Hawk'ów. Dla nas dobrze byłoby wymienić Su-22 i MiG-29 na nowe F-16. Stare maszyny moglibyśmy odstąpić Ukrainie lub Irakowi. Niestety nie sądzę, by było to realne... Nasi politycy nie myślą chyba w taki sposób.

  2. Polish

   Dają Mi-8 ponieważ Ameryka nie da Ukrainie UH-60 bo mogą wpaść w nie powołane ręce a w dodatku nie maja załogi przeszkolonej do tych maszyn.

 11. gazek

  Duża szansa dla nas i dla Ukrainy. Pozbylibyśmy się sprzętu poradzieckiego uzyskując nowocześniejszy. Takiej okazji dawno nie mieliśmy i już pewnie nie będzie w dalszej przyszłości. Nie ma się nad czym zastanawiać, trzeba to zrobić, albo z USA, albo bez nich. Jak Sikorski tego nie załatwi z USA, to niech spada! :)

  1. łowca idiotów

   Trzeba być idiotą by się na coś takiego zgodzić. 14 szt. Mi-17 (Mi-8MTV-1 to Mi-17) może jednocześnie przewieźć 14x30=420 osób. 20 szt. UH-60 może przewieźć 20x11=220 osób... Mi-17 ma rampę i może do środka zabrać samochód terenowy czy haubicę. Wysokość kabiny 185 cm. UH-60 g... zabierze, bo kabinkę ma 137cm wysokości bez rampy. Do tego UH-60 jest min. 3x droższy w eksploatacji.

 12. AS

  Amerykanie są szczodrzy jak trzeba wysłać Patrioty do Turcji, przekazać samoloty Egiptowi, śmigłowce Chorwacji czy kasę Izraelowi. Ale wsparcia dla wschodniej flanki NATO jakoś nie widać. A mogli by spokojnie wysłać F-15 w zamian za przekazanie Ukrainie MIGów-29

  1. edi

   Wszystkie Migi,Mi,Su,T-72,Toczki i inne sowieckie sprzęty w zasobach NATO powinne pójść do obrony Ukrainy a w zamian sprzęt z amerykańskich magazynów który i tak sie marnuje i rdzewieje.

  2. JW

   Nasze Migi 29, SU 22, T-72 czy BWP-1 powinniśmy sprzedać Irakowi póki są jeszcze coś warte. Irakijczykom się przydadzą w walce z islamistami - to sprzęt który dobrze znają i potrafią się nim posługiwać a poza tym w przeciwieństwie do Ukrainy Irak ma fundusze. Tak zarobione pieniądze powinniśmy zainwestować w zakup kolejnych F-16 i licencji na produkcję nowego czołgu podstawowego (Abrams, Leclerc lub Leopard) oraz nowego BWP.

  3. ttt

   Bo niestety muszą się liczyć ze zdaniem Berlina i Paryża, niestety te kraje w pewnych kwestiach są im zwyczajnie potrzebne.

 13. Grande

  Cały sprzęt NATO pochodzenia postsowieckiego powinien pójść na Ukrainę + amunicja hełmy,kamizelki i logistyka NATO. Putin bandyta musi dostać z liścia. USA,Kanada bez patrzenia się na pacyfistyczne Niemcy powinny nareszcie zacząć dozbrajać Ukrainę bo to co teraz widzimy to jest gorszy odpowiednik Monachium gdy sprzedawano Czechosłowację !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Reklama