Reklama

Siły zbrojne

Chiny ujawniają wyposażenie śmigłowców i nowe rakiety

Chińskie śmigłowce uderzeniowe WZ-10 są prawdopodobnie wyposażone w radar kierowania uzbrojeniem rakietowym – fot. chinesemilitaryreview.blogspot.com
Chińskie śmigłowce uderzeniowe WZ-10 są prawdopodobnie wyposażone w radar kierowania uzbrojeniem rakietowym – fot. chinesemilitaryreview.blogspot.com

Chiny nieoficjalnie potwierdzają, że ich śmigłowce WZ-10 są wyposażone w zasobniki ze stacją radiolokacyjną obserwacji pola walki. Służby ChRL poinformowały także, że na uzbrojeniu chińskiej armii znajdują się pociski balistyczne DF-26 oraz systemy przeciwrakietowe HQ-19 i HQ-26.

Chińczycy z zasady nie potwierdzają ani nie zaprzeczają zachodnim doniesieniom prasowym o ich najnowszych systemach uzbrojenia. Informacje o istnieniu nowej broni można jednak znaleźć czasami w niewinnych doniesieniach prasowych z ćwiczeń lub na przykład w raportach instytucji w niewielkim stopniu związanych z wojskiem.

Jeden z ostatnich artykułów w chińskiej prasie opisujących ćwiczenia wojsk aeromobilnych Chińskiej Republiki Ludowej potwierdził, że śmigłowce uderzeniowe WZ-10 zostały już wyposażone w uzbrojenie precyzyjnie naprowadzane radiolokacyjne. Przy czym radar kierowania uzbrojeniem nie został zintegrowany z płatowcem, ale jest umieszczony w podwieszanym zasobniku. Co ciekawe Chińczycy potwierdzili, że rozpoczęli prace nad takim uzbrojeniem precyzyjnym opierając się na doświadczeniach Amerykanów z działań w Afganistanie.

W raporcie agencji monitoringu środowiska prowincji Shaanxi ujawniono natomiast istnienie wyrzutni rakiet balistycznych średniego zasięgu DF-26 oraz systemów przeciwlotniczych/antyrakietowych HQ-19 i HQ-26, prawdopodobnie zbudowanych na bazie planów rakiet Patriot PAC-3.

Reklama

Komentarze (2)

 1. guru c.

  Widze ze Chinczycy przyjeli droge ZSRR w przejmowaniu mysli technicznej z innych krajow. Zawsze myslalem ze chinczycy nie uzywaja kradzionych dobr do inwestycji. Jak widac ich tradycyjne podejscie do postepowania w tym swiecie schodzi na psy. Czas pokaza czy bylo warto. Teraz nie dziwie sie dlaczego amerykanie tak skrupulatnie ukrywaja swoja technike przed innymi.

  1. Arti

   Chińczycy potrafili nawet "zagospodarować" nasz projekt PM wz. 63 RAK.

  2. ddddd

   Chińczycy są własnie 1 krajem który kopiuje wszystko co się da. Od teflonów, samochodów aż po sprzęt militarny. Co jest żałosne. Wątpliwości mogą jedynie pojawic co do jakości ich sprzętu, do złożoności tych projektów. Wiadomo,ze taki sprzęt to obecnie w 60% elektronika i systemy które mają działać poprawnie aby w kupie to wszytko działało.

 2. Kosmo

  Nie ma kraju oraz producenta broni na świecie który by w ten czy inny sposób nie "korzystał" z doświadczeń innych producentów.Robi tak USA ,Rosja ,Chiny,Francja itp.Jak to mówią świat to dzisiaj globalna wioska.

Reklama