Reklama

Siły zbrojne

Chiny skopiowały amerykański śmigłowiec bojowy?

Jeżeli zdjęcia, które pojawiły się na chińskich forach są prawdziwe to oznacza, że Chińczycy mają egzemplarz amerykańskiego śmigłowca AH-64 Apache – fot. chinadefense.blogspot.com
Jeżeli zdjęcia, które pojawiły się na chińskich forach są prawdziwe to oznacza, że Chińczycy mają egzemplarz amerykańskiego śmigłowca AH-64 Apache – fot. chinadefense.blogspot.com

Na chińskich forach internetowych pojawiły się zdjęcia transportowanego w Chinach amerykańskiego śmigłowca bojowego AH-64 Apache (koncernu Boeing). Albo więc Chińczycy skopiowali ten śmigłowiec, albo go w jakiś sposób zdobyli.

Na zdjęciach Apache jest bez śmigieł, pylonów i kamuflażu. Specjaliści podejrzewają, że może to być dokładnie skopiowany przez Chińczyków helikopter, albo maszyna zdobyta 10 lat temu w czasie II wojny w Iraku w 2003 r.

Amerykanie prawdopodobnie stracili wtedy ponad 30 śmigłowców Apache. Jeden z nich został zestrzelony za linią frontu koło Karbali i po awaryjnym lądowaniu, w bardzo dobrym stanie został przechwycony przez Irakijczyków (razem z pilotami). Pentagon ogłosił później, że po operacji komandosów śmigłowiec udało się doszczętnie zniszczyć, ale od dawna krążyły plotki, ze maszyna ta została ukryta przez Irakijczyków, sprzedana i przewieziona do Chin.

Nie wiadomo, gdzie była zrobiona fotografia Apache. Dociekliwi internauci po rejestracjach samochodu doszli do wniosku, że było to miasto Ningbo, w prowincji Zhejiang we wschodnich Chinach.

Oczywiście do informacji przekazanych w ten sposób należy podchodzić z dużą ostrożnością, ponieważ Chińczycy słyną z kontrolowanych przecieków do Internetu w sprawie swoich najnowszych systemów uzbrojenia. Wcześniej wyciekła m.in. informacja, że Chińczycy zdołali się zapoznać ze szczątkami ściśle tajnego śmigłowca, który rozbił się w Pakistanie podczas operacji 02 maja 2011 r. (w której zabito Osamę bin Ladena).

Na uzbrojeniu chińskiej armii są w tej chwili dwa typy uderzeniowych śmigłowców: zbudowany na bazie rosyjskiego Kamowa helikopter CAIC WZ-10 i Harbin Z-19 zbudowany na bazie francuskiego Aérospatiale AS.365 Dauphin.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Leetwin

  Jak zauważyli czytelnicy portalu Aviationist, ta makieta mogła również być zrobiona na potrzeby jakiegoś muzeum. Jak czytamy w komentarzach, w Chinach muzea z braku oryginałów posiłkują się często makietami, zrobionymi nawet z drewna. link: http://theaviationist.com/2013/10/14/apache-clone/#.UmAp9j86zGA

 2. ads

  a jeśli to prawda?

 3. cahir

  W ramach wyjaśnienia, to zdjęcie ma już kilka lat, i jest to makieta filmowa. Jak ktoś jest zainteresowany tym jak stare to zdjęcie jest to polecam poszukać na militaryphotos.net w wątku ze zdjęciami z Chin.

 4. Leetwin

  To najprawdopodobniej chińska makieta do jakiegoś filmu akcji, samo zdjęcie jest z 2012r. Warto zapoznać się z tym wątkiem http://www.militaryphotos.net/forums/showthread.php?231316-AH-64D-Apache-spotted-in-China-clone-or-real

  1. grzegorz

   Pewnie tak bo takie rzeczy "tajne" nawet w Polsce nie przewożą prywatnymi lawetami bez przykrycia a Chiny nie potrzebują kopiować 30 letniego śmigłowca.

Reklama