Siły zbrojne

Chiny: rosyjski lotniskowiec „Mińsk” trafi do nowego miejsca

 • Rada Ministrów zdecydowała o procesie konsolidacji przemysłu zbrojeniowego
  Rada Ministrów zdecydowała o procesie konsolidacji przemysłu zbrojeniowego

Były rosyjski lotniskowiec „Mińsk” wykorzystywany w Chinach jako atrakcja parku rozrywki w Shenzen został sprzedany i będzie przeholowany do innego miasta.

Odkupiony przez Chińczyków, za 5 mln USD lotniskowiec „Mińsk” stał zacumowany przy nabrzeżu Sha Tau Kok w Shenzhen od 1998 r. Był on tam główną atrakcją parku rozrywki Míngsīkè Hángmǔ Shìjiè o tematyce wojskowej, który otworzono w 2000 r. Początkowo cieszył się on tak dużą popularnością, że bilety można był zdobyć jedynie po znajomości. Były dni, kiedy okręt odwiedzało 30000 osób.

fot.Wikipedia

Zwiedzających witała obsługa w rosyjskich mundurach, na pokładzie zorganizowano wystawy uzbrojenia (prezentowano m.in. samoloty MiG-23, Jak-38 i MiG-27), podobnie zresztą jak na pobliskim nabrzeżu.

Ostatecznie okręt został ponownie sprzedany i jest obecnie przeholowywany do swojego nowego miejsca postoju – parku przemysłowego Nantong w prowincji Jiangsu nad Morzem Wschodniochińskim, który zostanie otwarty w przyszłym roku. Wcześniej lotniskowiec ma jednak przejść remont w stoczni w Zhoushan.

Komentarze (6)

 1. Marynarz (ret).

  Bardziej "śmigłowcowiec". Brak katapult, czy nawet rampy "ski jump" utrudnia operowanie nawet samolotom STOVL. Zresztą samoloty tego typu (Jak - 38) operowały z jego pokładu tylko w latach 1978-1990. Przez ostatnie 3 lata służby przenosił jedynie śmigłowce.

 2. damian

  Bardziej krążownik lotniczy niż lotniskowiec.

  1. xawer

   Rosjanie nazwali lotniskowce krążownikami lotniczymi, żeby Turcja przepuszczała je na Morze Czarne. Lotniskowce nie są, zgodnie z umową międzynarodową(w nazwie tej umowy jakieś francuskie miasto na L), przepuszczane przez tureckie cieśniny. "Krążownik lotniczy" to lipa!

 3. gośc

  Przejdzie remont i trafi do armii;)

 4. :)

  Rosjanie to jednak mają talent do sprzedawania czegoś na czym można zrobić biznes. Ten lotniskowiec to jednak pikuś w porównaniu do sprzedaży Alaski.

  1. ecik

   Ten biznes mogli zrobić Chińczycy. Ruscy jak by go postawili we Władywostoku, Kaaliningradzie albo Petersburgu to 30.000 zwiedzających dziennie zapewnili by tylko na miesiąc.....

  2. Piotr34

   Bo oni swietnie rozumieja co to jest atak z zaskoczenia albo operacja dezinformacyjna lub ewentualnie zagrabienie czeogs tam.Ale biznesu nie rozumieja na cyzm trac ana dluzsza mete nie tylko ich kontrachencie ale i oni sami.

  3. KM

   i zlotonosnych ziem w kalifornii ...

 5. Kiks

  Chińczycy to jednak dziwny naród i mający bardzo dużo wolnego czasu.

 6. Zjerzy

  Lotniskowiec: duma floty. Skończył jako park rozrywki w Chinach. Rosja jednak rzeczywiście upadła.