Reklama

Siły zbrojne

Chiny: maszyna rodem z „Avatara” wzmocni siły powietrzne?

Instytut CHRDI chce skonstruować czterosilnikowego odpowiednika pionowzlotu V-22 Osprey – fot. www.people.com.cn
Instytut CHRDI chce skonstruować czterosilnikowego odpowiednika pionowzlotu V-22 Osprey – fot. www.people.com.cn

Jeżeli informacje o chińskich programach badawczych wykorzystujących wyspecjalizowane wiropłaty są prawdziwe to oznacza, że Państwo Środka realizuje jeden z najbardziej zaawansowany programów śmigłowcowych na świecie.

Na oficjalnej stronie internetowej chińskiego instytutu badawczego zajmującego się śmigłowcami CHRDI (China Helicopter Research and Development Institute) pojawiły się informacje o trzech, nowych projektach dotyczących wiropłatów. Jedna z nich była poświęcona nowatorskiemu helikopterowi Blue Whale, odpowiadającemu koncepcją statkom powietrznym znanym z filmu „Avatar”.

Blue Whale ma być czterosilnikową i czterowirnikową maszyną o ładowność 20 ton, która ma się poruszać z prędkością 538 km/h oraz prowadzić działania bojowe w promieniu 815 km. Będzie to maszyna o pionowego startu, o zawansowanych systemach sterowania fly-by-light. Priorytetem w programie jest ograniczenie do minimum pracy pilota. Dociekliwi obserwatorzy od razu zauważyli, ze chiński program przypomina projekt amerykańskiego czterowirnikowca Bell-Boeing V-44 Quad TiltRotor, który z powodu cięć finansowych został tymczasowo wstrzymany.

I można by to potraktować jako jeszcze jeden chiński, mało realny projekt, gdyby nie fakt, że to właśnie instytut CHRDI był już w stanie samodzielnie opracować nowoczesny śmigłowiec bojowy Z-10. Może więc również zbudować Blue Whale.

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. Ja

    Niekoniecznie. Budowa smiglowca to jedno, quadrokoptera to drugie, skoro Amerykanie maja problem z tym, to niema podstaw by przypuszczac ze Chiny sobie z tym latwo poradza.

Reklama