Reklama

Siły zbrojne

Chiny: Katastrofa łodzi latającej Shuihong 5 - Pekin zaczyna informować o wypadkach

Rozbił się chiński wodnosamolot Shuihong 5 – fot. commons.wikimedia.org
Rozbił się chiński wodnosamolot Shuihong 5 – fot. commons.wikimedia.org

Ministerstwo obrony Chin poinformowało, że w pobliżu portu Qingdao rozbiła się łódź latająca rodzimej produkcji typu Shuihong 5. Ujawnienie tego faktu oznacza zmianę polityki informacyjnej tego państwa.Więcej: Indie chcą kupić duże wodnosamoloty od Japonii. To precedens wymierzony w Chiny

Krótka notatka wskazywała,  do zdarzenia doszło rankiem 30 maja  w Zatoce Jiaozhou podczas rutynowego lotu treningowego. Rozpoczęto natychmiast akcje poszukiwawczo - ratowniczą, ale nie przekazano informacji ani o ofiarach, ani o uratowanych.

W tym przypadku jednak i tak przekroczono dotychczasową barierę milczenia, która nie pozwalała na publikowanie tego rodzaju informacji. Może to oznaczać, że armia chińska rzeczywiście podlega transformacji i zaczyna się w niej wdrażać normy cechujące kraje zachodnie.

Czytaj też: Rosyjskie ministerstwo obrony zamówiło 6 łodzi latających Be-200

Chińska Flota Północna wykorzystuje cztery wodnosamoloty Shuihong 5 od 1980 roku. Są one wykorzystywane do prowadzenia morskich lotów patrolowych na małych wysokościach. Każda z tych łodzi latających ma pięcioosobową załogę, ale nie poinformowano ile osób znajdowało się na pokładzie rozbitego samolotu.

(MD)
Reklama

Komentarze

    Reklama