Reklama

Siły zbrojne

Chiny dostarczą Pakistanowi 110 samolotów myśliwskich

Fot. Wikipedia
Fot. Wikipedia

Media pakistańskie poinformowały, że w ramach wielkiego kontraktu obejmującego dostawę 110 samolotów JF-17 Thunder, Chiny mają dostarczyć Pakistanowi 50 myśliwców w ciągu najbliższych trzech lat.

Samoloty pierwszej partii zostaną wyprodukowane w zakładach lotniczych należących do koncernu CAI (Chinese Aircraft Industry). Nie ujawniono czasu dostawy pozostałych sześćdziesięciu maszyn, ale wiadomo, że one również zostaną dostarczone bezpośrednio z Chin.

Pakistan otrzymał wcześniej licencję i technologię potrzebną do samodzielnej produkcji tego typu myśliwców, ale pakistańskie zakłady lotnicze nie są w stanie szybko zaspokoić potrzeb swojego lotnictwa. 

Jest to zresztą kolejny sygnał wzmacniania współpracy gospodarczej i wojskowej pomiędzy Chinami i Pakistanem. Tylko podczas ubiegłotygodniowej wizyty chińskiego przewodniczącego Xi Jinping w Islamabadzie podpisano 51 dwustronnych umów gospodarczych. Wcześniej Chinom udał się m.in. uzyskać kontrakt na budową dla pakistańskiej marynarki wojennej okrętów podwodnych za około 5 miliardów dolarów.

Reklama

Komentarze (7)

 1. Doradca Soltysa

  Popieram zakup 100 takich maszyn z Chin, ale w nowszej wersji aerodynamiczne (klonu f-35) z produkcją w Polsce. Dostaniemy technologie ukradzone zapewne z USA i Rosji i będziemy w stanie produkować własne tanie maszyny. Potrzeba nam jakieś 250 samolotów wielozadaniowych, a nie stać nas na ich zakup

 2. gerard

  Do indyjskich Rafaele nawet nie ma co startować złom made in China :)

  1. Oj

   A wiesz co to > siła złego na jednego< Poczytaj sobie może gdzieś znajdziesz wypracowanie pewnego amerykańskiego generała odnośnie tego chińskiego złomu vs amerykańskie super maszyny......

  2. PreczZIdiotami

   Po pierwsze Rafael nie jest indyjskie po drugie rozkrec komputer zobacz z jakiego zlomu to piszesz

 3. antyUSA

  Jak mówi o nich szef pakistańskiego lotnictwa (które ma F-16Block52+!) "JF-17 oferują 90% możliwości F-16 za mniej niż połowę ceny" a JF-17 Block 3 będzie od F-16 Block 52+ zdecydowanie lepszy.

  1. olo

   Tak a Chiny leżą w Afryce. USA olewa powoli Pakistan dlatego ten skierował swoje oczy na Chiny i tyle w tym temacie. Chiny są za Rosją a tej daleko do USA.

  2. Nemido

   90% możliwości, no właśnie, wszystkie nowoczesne samoloty takie jak F-22 czy F-35 mają tak naprawdę niewiele większe możliwości od takich maszyn jak F-16 w nowych wersjach czy Eurofightery, Gripeny NG itp. to właśnie przewaga tych kilku % nad innymi samolotami jest tak droga i to ta minimalna przewaga wygrywa w potencjalnym starciu. Wszystkie samoloty są tak naprawdę do siebie podobne i nie zapowiada się żęby w najbliższym czasie pojawiły sie jakies spodki latające uzbrojone w broń plazmową.

 4. edi

  JF-17 Thunder to zwykła chińszczyzna.

 5. majkel

  Chiny mądrze szachują Indie.

 6. Arek

  W sumie stają sie niezależni od Amerykanów z taka ilością sprzetu. A na Miga 29 lub 21 to spokojnie wystarczy.

 7. Oj

  Tak robią sojusznicy..........

Reklama