Reklama

Siły zbrojne

Chińsko-niemieckie ćwiczenia medyczne "Combined Aid 2019"

Ćwiczenia niemieckich pododdziałów medycznych. Foto. Bundeswehr/CC BY 2.0
Ćwiczenia niemieckich pododdziałów medycznych. Foto. Bundeswehr/CC BY 2.0

Chińscy i niemieccy medycy wojskowi prowadzą wspólne ćwiczenia w zakresie wsparcia medycznego o kryptonimie „Combined Aid 2019” w bazie wojskowej w Feldkirchen w Niemczech.

To pierwszy taki przypadek gdzie chińskie pododdziały medyczne z pełnym wyposażeniem polowym zostały przetransportowane i rozmieszczone w Europie i mają odbyć manewry na terenie obcego państwa we współpracy z jego siłami zbrojnymi.

Chińscy i niemieccy żołnierze w ramach prowadzonych ćwiczeń mają m.in. za zadanie wykonać pozorowaną międzynarodową misję humanitarną, realizując scenariusz ratownictwa medycznego, z kilkoma grupami rannych osób w kilku różnych miejscach, a także z wybuchem epidemii cholery.

Biorące udział w manewrach zespoły medyczne mają ćwiczyć wspólne dowodzenie i kontrolę oraz nauczyć się współpracy w zakresie leczenia i zarządzania ofiarami masowych ognisk chorób o dużej skali. Celem ćwiczeń jest poprawa umiejętności żołnierzy w zakresie radzenia sobie z takimi sytuacjami w skoordynowany sposób oraz zbadania nowych praktyk i zasad.

Prowadzone właśnie manewry są już drugim tego typu przedsięwzięciem. W 2016 roku wojskowe służby medyczne Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej i niemieckiej Bundeswehry przeprowadziły pierwsze wspólne ćwiczenia oparte na fikcyjnym scenariuszu trzęsienia ziemi w chińskim mieście Chongqing.

Chińskie pododdziały medyczne w ostatnich latach aktywnie uczestniczyły w wymianach zagranicznych i projektach współpracy w tym: zwalczaniu epidemii Eboli w Sierra Leone i Liberii, połączone ćwiczenia pomocy humanitarnej i ratownictwa medycznego "Peace Train-2018" w Laosie oraz tworzeniu darmowych klinik z armią wietnamską wzdłuż wspólnej granicy. Działania te spotkały się z powszechnym uznaniem społeczności międzynarodowej, a także państw, które zostały objęte chińską pomocą humanitarną i medyczną.

Reklama

Komentarze (4)

 1. autor komentarza

  na innych stronach można przeczytać, że: "Jorge Benitez, ekspert NATO z Atlantic Council w Waszyngtonie, powiedział, że zaangażowanie niemieckie w ćwiczeniu sprawia wrażenie, że sojusznicy NATO nie zgadzają się z USA i szukają lepszych relacji z Chinami. " "Yue Gang, emerytowany pułkownik PLA, powiedział w wywiadzie dla dziennika South China Morning Post, że siły zbrojne będą musiały w przyszłości rozmieścić zagraniczne kontyngenty do ochrony interesów narodowych, zwłaszcza w kontekście inicjatywy Pasa i Szlaku, zwanego potocznie Nowym Jedwabnym Szlakiem. Miałby on przebiegać przez terytoria 65 państw Azji i Europy."

 2. Marcin Zbrojnik

  Chińczycy powinni założyć stałą bazę w Niemczech z bronią pancerną , wojskami specjalnymi i rakietami . W razie wojny z USA i Polską mieliby bliżej do celu :)

 3. taka prawda !

  Czyżby Niemcy przygotowywali chińczyków do przyszłego konfliktu z Rosją ?

  1. Niemieccy użyteczni... sa naturalnym sojusznikiem Rosji i Ludowych Chin

 4. Cukierek

  To są chyba jakieś jaja?

Reklama