Reklama

Siły zbrojne

Chiński laser zestrzeli bezzałogowce

Prace nad laserowymi systemami rażenia prowadzone są także w Izraelu, Niemczech i Stanach Zjednoczonych (na zdjęciu). Fot. John F. Williams/US Navy.
Prace nad laserowymi systemami rażenia prowadzone są także w Izraelu, Niemczech i Stanach Zjednoczonych (na zdjęciu). Fot. John F. Williams/US Navy.

Przemysł zbrojeniowy Chin opracował laserowy system rażenia, zdolny do zestrzeliwania lekkich bezzałogowych środków latających.

Jak podaje agencja Xinhua, chiński system będzie zdolny do rażenia dronów poruszających się na wysokościach do 500 m, z prędkością nie większą niż 50 m/s. Został on opracowany przez China Academy of Engineering Physics. Przeprowadzono już próby poligonowe, w trakcie których zestrzelono ponad 30 bezzałogowych środków latających. W dalszej perspektywie czasowej przewiduje się stworzenie systemu rażenia o większej mocy i zasięgu. 

Prace nad opracowaniem systemów broni laserowej zdolnych do zwalczania lekkich dronów prowadzone są także w Izraelu, Stanach Zjednoczonych i w Niemczech. W porównaniu do zestawów wyposażonych w kierowane pociski rakietowe, systemy laserowe charakteryzują się między innymi niewielkim kosztem porażenia pojedynczego celu. Są one także zdolne do zwalczania wielu obiektów powietrznych w relatywnie krótkim czasie.

 

Reklama

Komentarze (13)

 1. M9

  Lasery maja dwie duże wady, wiązkę można odbić , skuteczność ''ostrzału'' jest zależna od koloru celu (biały rozprasza , czarny pochłania ) Ciekawi mnie jak rozwiązali problem z kolimatorem bo skupienie wiązki następuję w określonej odległości od lasera gdy cel zmienia dystans wiązka się rozprasza i trzeba kalibrować

 2. tomm

  takim laserem powinni potraktowac putina, po jego wylenialej czuprynie

 3. Wojmił

  Chińczycy już dawno się zorientowali i stosują to konsekwentnie, że o znaczeniu państwa w świecie nie decyduje historia (zwłaszcza zafałszowana), morale, religia, gadanie choćby nie wiadomo jak piękne - tylko nauka, technika, przemysł...

  1. antyubek

   .... oraz komunizm i skośne oczy.

  2. sdgedghhh

   taaa, wystarczy spojrzeć jak sobie zaawansowani amerykanie radzą z ugruntowanymi historycznie i religijnie muzułmanami w iraku, afganistanie itd, naciskając guziczki nie dasz rady z milionową armią patriotów, a co dopiero fanatyków.

 4. Mike35

  A u nas nic. Powinniśmy zacząć taki program w Polsce. Naukowo podobno jesteśmy mocni w dziedzinie laserów (to u nas np; stworzono niebieski laser). Podstawy więc są. Wydatek na opracowanie takiego systemu i jego produkcje pewnie jest spory, ale w porównaniu do systemów rakietowych raczej jednorazowy. W porównaniu do wystrzelenia drogiej rakiety, strzał z lasera to "grosze".

  1. heh

   jeszcze jeden?

 5. eee

  a co gdy będzie mgła ?

  1. zibi

   To będą systemy rakietowe.

 6. łysy40

  A nasz przemysł zbrojeniowy pod światłym zarządem naszych prezesów(pozdrowienia dla pana prezesa M.Idzika-tego od PHO) oferuje naszej armii za przyzwoleniem i aprobata MONu system rażenia 23mmzestaw artyleryjsko-rakietowy JODEK-to jest dopiero potega!

  1. tomicki1914

   Dobry i rewelacyjny to by był na nurkujace Sztukasy we wrześniu 1939 oczywiście Szyłka/Biała też.

 7. Norbert Chyliński

  No właśnie. A co na to "generał-motoszybowiec" Koziej?

 8. zdzich

  Prace w Chinach (oraz Rosji) polegają na tym że na rządowe i wojskowe zlecenie hakerzy włamują się do zasobów światowych firm i kradną dokumentację a potem putin mówi że to Marsjanie a nie oni i śmieje w duchu mówiąc jacy to głupcy są na tym zachodzie.A przy okazji.Jak widzę "inicjatywność" i "tempo" pracy w naszych cywilnych i wojskowych "ośrodkach naukowo-badawczych" to śmiać mi się chce.W takim "reżimie pracy" to funkcjonują kraje afrykańskie.

 9. edi

  Pewnie strzelał Bruce Lee :)

 10. Maczer

  "Opracował" - lol Wisali na torrentach "laser gun" i ściągneli :)

 11. Wojmił

  chińska nauka, technika i przemysł jest coraz bliżej zachodniego świata... chińczycy z historii wyciągnęli właściwe wnioski co decyduje o pozycji kraju na świecie... a w Polsce nadal koncentrują się na bogu, honorze, zafałszowanej historii z błędnymi wnioskami i gadulstwie...

 12. Gewiut

  Co jak co ale w technologi laserowej powinniśmy być liderem, dlaczego jeszcze nie udało nam się stworzyć tak mocnych laserów?

 13. qwerty

  "Prace nad laserowymi systemami rażenia prowadzone są także w Izraelu, Niemczech i Stanach Zjednoczonych " Dlaczego także nie w Polsce? Będziemy strzelać do dronów tylko drogimi rakietami?

Reklama