Siły zbrojne

Chińscy żołnierze z nowymi karabinami snajperskimi

Fot. Wu Hongtai (eng.chinamil.com.cn)
Fot. Wu Hongtai (eng.chinamil.com.cn)

Na podstawie pojawiających się w internecie zdjęć można wywnioskować, że armia chińska rozpoczyna proces wprowadzania na uzbrojenie nowego karabinu snajperskiego QBU-191. Prawdopodobnie zastąpi obecnie używane karabinki QBU-88.

Zdjęcia nowego karabinu snajperskiego QBU-191 na wyposażeniu żołnierzy chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej można było zobaczyć na oficjalnym koncie Dowództwa Wojskowego ChALW w informacji opublikowanej na komunikatorze WeChat. Karabin miał się znajdować na wyposażeniu żołnierzy stacjonujących w południowo-zachodnim rejonie Tybetańskiego Regionu Autonomicznego. Prawdopodobnie trwają tam testy broni w ciężkich warunkach górskich i pogodowych, a po sprawdzeniu jego ergonomii rozpocznie się proces jej wprowadzania na stan armii. Zgodnie z przewidywaniami zastąpi dotychczas używane bezkolbowe karabiny wyborowe QBU-88.

QBU-191 to snajperska wersja nowego chińskiego karabinku szturmowego QBZ-191, który po raz pierwszy został zaprezentowany rok temu podczas defilady z okazji 70. rocznicy powstania Chińskiej Republiki Ludowej. Jest to karabinek zbudowany, w przeciwieństwie do swojego poprzednika, w klasycznym układzie konstrukcyjnym i zasilany amunicją kal. 5,8 mm x 42. Niestety obecnie nie są znane dokładne parametry wersji przeznaczonej dla strzelców wyborowych w pododdziałach wojsk lądowych. Oczywiście wersja ta będzie charakteryzowała się dłuższą lufą od wersji podstawowej, w której ma ona wynosić 368 mm.

Karabin wyborowy (snajperski) QBU-191 będzie trzecim karabinkiem tej klasy seryjnie produkowanym na terytorium chińskim. Pierwszy o nazwie Type 79 (z późniejszą modernizacją wz. 85) powstał na podstawie radzieckiego karabinu SWD (Dragunowa) 7,62 mm. Natomiast pod koniec lat 80. XX wieku powstał karabin QBU-88 zasilany chińską amunicją kal. 5,8 mm x 42, który wprowadzono masowo do armii w latach 90. Był to stosunkowo nowoczesny projekt, wykorzystujący układ bullpup. Teraz jak widać Chiny (podobnie jak Francja) zamierzają powrócić do klasycznej konstrukcji karabinka. 

image
Reklama

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.