Reklama

Siły zbrojne

Centralne Obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa

Minister Mariusz Błaszczak wręcza nagrody weteranom / Fot. 21BSP, CO MON
Minister Mariusz Błaszczak wręcza nagrody weteranom / Fot. 21BSP, CO MON

W Garnizonie Rzeszów odbyły się Centralne Obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa połączone z Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych ONZ.

Jak informuje MON, 31 maja na terenie kompleksu koszarowego 21 batalionu logistycznego, obchody rozpoczęło uroczyste zakończenie Gwieździstego Rajdu Rowerowego Weteranów. Dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich płk dypl. Dariusz Lewandowski przywitał przybyłych do Garnizonu Rzeszów weteranów, następnie głos zabrał Prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju pan Tomasz Kloc. Na zakończenie weteranom wręczono pamiątkowe dyplomy i ryngrafy.

Dziękuję Wam za codzienną służbę, za godne reprezentowanie Polski poza granicami kraju. Dziękuję Wam za postawę będącą synonimem odwagi, poświęcenia i godności, za to, że tak pięknie reprezentujecie Polskę poza granicami kraju. (...) Żołnierze polscy służący na misjach służą swoją ofiarnością. Polska pamięta o ich ofiarności. Ryzykują swoje życie i zdrowie. Państwo polskie jest zobowiązane, żeby stać na straży ich praw. To weterani są objęci ustawą, która jest nowelizowana. Rząd przyjął nowelizację zwiększającą wsparcie dla weteranów. Dziękuję Stowarzyszeniu Rannych i Poszkodowanych Poza Granicami Kraju za współpracę. Ten projekt nowelizacji został uzgodniony ze środowiskiem weteranów, znacząco rozszerza zakres wsparcia jakiego udziela Państwo Polskie wobec swoich żołnierzy. Tą ustawą będą objęci wszyscy, którzy ponieśli uszczerbek na zdrowiu.

Szef MON , Mariusz Błaszczak, na obchodach centralnych Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa

Drugiego dnia Centralnych Obchodów Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa, na strzelnicy Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie odbyły się drużynowe zawody strzeleckie o puchar Ministra Obrony Narodowej, indywidualne zawody strzeleckie rannych i poszkodowanych pod patronatem Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz indywidualne zawody strzeleckie weteranów o puchar Dyrektora Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.

image
Centralne Obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa / Fot. 21BSP, CO MON

W trakcie trwania zawodów miał miejsce piknik wojskowy, był pokaz sprzętu i wyposażenia oraz występy artystyczne Klubów Wojskowych: 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich.

Na zakończenie Dyrektor Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa wyróżnił zwycięzców w swojej kategorii. Natomiast zwycięzcy w kategoriach: o puchar Ministra Obrony Narodowej oraz Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego zostaną wyróżnieni podczas niedzielnych uroczystościach w Parku Jedności Polonii z Macierzą w Rzeszowie.

image
Centralne Obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa / Fot. 21BSP, CO MON

W niedzielę, 2 czerwca br., Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej wziął udział w Centralnych Obchodach Dnia Weterana Poza Granicami Państwa, które odbyły się w Rzeszowie.

image

Na uroczystości odczytano również listy od Andrzeja Dudy, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów i Marka Kuchcińskiego, Marszałka Sejmu skierowane do żołnierzy oraz funkcjonariuszy, weteranów poza granicami kraju.

image
Centralne Obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa / Fot. 21BSP, CO MON

Uroczystości pod pomnikiem generała Władysława Sikorskiego poprzedziła msza święta sprawowana w intencji weteranów misji poza granicami państwa i ich rodzin. Następnie dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich płk dypl. Dariusz Lewandowski złożył meldunek szefowi Ministerstwa Obrony Narodowej w Parku Jedności Polonii z Macierzą w Rzeszowie, podniesiona została flaga państwowa i odegrany hymn państwowy.

image
Centralne Obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa / Fot. 21BSP, CO MON

 Podczas uroczystego apelu minister Błaszczak wręczył medale i wyróżnienia weteranom misji poza granicami kraju. Minister Błaszczak wręczył również flagi Rzeczypospolitej Polskiej żołnierzom-weteranom wchodzących w skład Polskiej Reprezentacji Sportowej na międzynarodowe igrzyska dla rannych i poszkodowanych żołnierzy Invictus Game, które w 2020 roku odbędą się w Hadze.

image
Centralne Obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa / Fot. 21BSP, CO MON

Po oficjalnej części uroczystości w Parku Jedności rozpoczął się rodzinny Piknik Weterana, na którym mieszkańcy Rzeszowa mogli obejrzeć między innymi pokazy musztry paradnej i sztuk walki. Żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich zaprezentowali uzbrojenie i wyposażenie.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Slunj

    Wspaniale to wygląda, ale przypominam, że ci nieposzkodowani poza urlopem dłuższym o 5 dni nic z tej ustawy wymiernego nie mają. Pozostaje osobista satysfakcja, którą niektórzy rozumieją. Lokalne obchody - o czym marzyłem - takich atrakcji nie przewidują, a np. strzelectwo to świetna zabawa. PR na razie jeszcze przed meritum.

Reklama