Reklama

Siły zbrojne

Cayuse Warrior sprawdza się w Afganistanie

Fot. Afghan Air Force
Fot. Afghan Air Force

Afgańskie siły zbrojne poinformowały o wykonaniu pierwszych lotów bojowych przez lekkie śmigłowce uderzeniowe MD-530F Cayuse Warrior.

Helikoptery Cayuse Warrior afgańskich sił powietrznych w swojej pierwszej akcji wsparły działanie sił bezpieczeństwa przeciwko talibom na terenach wiejskich na południe od Dżalalabadu (w dystryktach Khogyani, Sherzad i Hisarak). W ramach operacji Iron Triangle współpracowały tam ze śmigłowcami transportowymi Mi-17.

Afgańscy piloci bardzo pochlebnie wypowiadają się na temat nowych maszyn. W Afganistanie ich niewielka masa (puste ważą 722 kg) i duża mobilność to zalety nie do przecenienia, a silne uzbrojenie przeciwpancerne, norma dla standardowych śmigłowców bojowych, nie jest potrzebne.

Skuteczną bronią w walce z talibami stają się natomiast podwieszane w zasobnikach karabiny maszynowe FN M3P kalibru 12,7 mm o szybkostrzelności 1100 strzałów na minutę, każdy z zapasem 400 nabojów.

Reklama

Komentarze (5)

 1. BRZDĄC

  zastosowanie w/w komponentu zbudowanego w oparciu o "Puszczyka " wyposażonego w termo i noktowizje byłoby dobre dla struktur OT .i SG.....prowadzących działania hybrydowe ..policyjne ,patrolowo -rozpoznawcze , czy łącznikowe

 2. Mil

  Gdyby nasz Puszczyk (SW-4) był tak uzbrojony to by było coś

  1. mw

   Puszczyk ma 440kg udźwigu. Mógłby być silniej uzbrojony, ale Wojsko nie było zainteresowane

  2. vvv

   to co by zrobil? btr-u nie ruszy bo ma odpornosc stanag-4. cos takiego wleci w zasieg zsu-23-2, korda lub idly i leci na ziemie. oni moga tym bic pastuchow isis ale nie armie rosyjska

 3. Smutek

  Nierozumiem idei tego smigłowca. Przeciez zwyjkly kałasz toto bedzie dziurawił .. pewnie na wylot. Absolutnie zero ochrony dla pilota.

 4. A_S

  Taka pszczoła powinna być bezzałogowcem.

 5. ramius

  nawet nie najnowsza odslona md 500, ale na pastuchow 30 letnia konstrukcja starczy.

Reklama