Reklama

Siły zbrojne

C-295 zatankuje śmigłowce i drony

Podczas odbywającego się w Monachium spotkania z dziennikarzami Airbus Defence & Space zaprezentował zestaw do przekazywania paliwa przeznaczony do tankowania z pokładu taktycznych samolotów transportowych C-295 wolno poruszających się statków powietrznych takich jak śmigłowce, samoloty turbośmigłowe i drony. 

Airbus Defence & Space przygotował zestaw do tankowania w powietrzu przeznaczony dla taktycznych samolotów transportowych C-295. Dzięki niemu ma stać się możliwe zaopatrywanie w paliwo z pokładu tych niewielkich transportowców wolno poruszających się statków powietrznych takich jak śmigłowce, samoloty turbośmigłowe i drony.

Cechą rozwiązania ma być możliwość zamontowania całej potrzebnej aparatury na standardowych paletach przy minimalnych modyfikacjach struktury samolotu. Zestaw ma znaleźć zastosowanie także do tankowania pojazdów np. w wysuniętych bazach wojskowych pozbawionych dostępu do paliwa. 

Europejski koncern przeprowadził już pierwsze testy naziemne montażu aparatury do przetaczania paliwa na pokładzie C-295, a także loty zbliżeniowe śmigłowców. Pierwsze suche próby połączenia helikoptera z wężem do przetaczania paliwa są przewidziane na czwarty kwartał 2016 roku. Pierwsze przetoczenia paliwa z wykorzystaniem nowego urządzenia miałyby być możliwe w 2017 roku. 

System do tankowania śmigłowców z pokładu C-295 może zostać zaofeorwany Siłom Powietrznym RP biorąc pod uwagę, że nasz kraj dysponuje 16 samolotami C-295M, a Warszawa zamierza pozyskać nowoczesne śmigłowce wielozadaniowe, które mogą być wyposażone w sondy do pobierania paliwa. 

 

Reklama

Komentarze (3)

 1. dropik

  Jakie helikoptery ? OT ma priorytet. A wyposażenie ma mieć lepsze niż WP

  1. viper1992

   Jaki priorytet? Priorytet to ma tylko że w gadaniu.

 2. MALE

  Nie mamy dronów ani śmigłowców, które muszą tankować w locie. I tyle w tym temacie.

  1. viper1992

   Ale i tak musimy zakupić nowe śmigłowce więc sprawa sama się rozwiązuje.

 3. marek!

  ciekawy pomysl, mam tylko nadzieje, ze mozliwosc tankowania, bedzie dotyczyla wszystkich statkow powietrznych, a nie tylko wyrobow Airbusa........

Reklama