Reklama

Siły zbrojne

C-295 leci do Burkina Faso

C-295 / Fot. Airbus Defence And Space
C-295 / Fot. Airbus Defence And Space

Siły Powietrzne Burkina Faso zwiększą swój potencjał transportowy, dołączając do grona użytkowników samolotów Airbus C295.

Cytowany w komunikacie Airbusa Bernhard Brenner,  dyrektor marketingu i sprzedaży w Airbus Defence and Space, skomentował to wydarzenie: „Cieszymy się, że po Algierii, Egipcie, Ghanie, Mali i Wybrzeżu Kości Słoniowej, a kolejnym użytkownikiem samolotu C-295 staje się Burkina Faso. W regionie tym lata już 36 takich maszyn”.

C295 to średni samolot transportowy z rampą ładunkową. Jest w stanie przetransportować ładunek o masie do 9250 kg na odległość 1455 km lub 4000 kg na dystans 4970 km. Samoloty kompletowane są w fabryce w Sewilli (dawne zakłady EADS). Są wyposażane m.in. w nowoczesne systemy nawigacji GPS, radiolokacyjne stacje ostrzegawcze oraz wyrzutnie flar do samoobrony przed pociskami rakietowymi naprowadzanymi na podczerwień.

Osiągają maksymalny pułap około 9000 m i prędkość przelotową 480 km/godz. C-295 jest przystosowany do działania w trudnych, panujących w Afryce Subsaharyjskiej, warunkach atmosferycznych. Jego załoga się z dwóch pilotów, inżyniera pokładowego i (opcjonalnie) technika załadunku. Dzięki przystępnym kosztom utrzymania i eksploatacji spełnia oczekiwania Burkina Faso. Obecnie, maszyny tego typu eksploatuje 28 państw, w tym Polska.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama