Reklama

Siły zbrojne

Były szef Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO zdegradowany

fot. SKW
fot. SKW

Krzysztof Dusza, były dyrektor Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO został ukarany dyscyplinarnie pozbawieniem stopnia oficerskiego – informuje MON.

Jak podaje rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz, Krzysztof Dusza będąc w 2015 r. dyrektorem Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO dopuścił się wyniesienia dokumentów ściśle tajnych i ich nieuprawnionego przechowywania. Część z tych dokumentów dotyczyła tajnych operacji międzynarodowych, część tragedii smoleńskiej. 

Z dniem 24 maja 2016 r. na mocy decyzji Szefa SKW, zostały cofnięte wydane funkcjonariuszowi poświadczenia bezpieczeństwa uprawniające go do dostępu do informacji niejawnych krajowych i międzynarodowych. Ponadto warto zaznaczyć, że Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi śledztwo w związku z nieuprawnionym przechowywaniem dokumentów niejawnych przez niektórych funkcjonariuszy SKW oddelegowanych do Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO. 

CEK NATO po koniecznych zmianach kadrowych i organizacyjnych przeprowadzonych w porozumieniu z naszymi zagranicznymi partnerami działa sprawnie – podaje rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz. Wcześniej o degradacji Krzysztofa Duszy poinformował Wojciech Czuchnowski w artykule dla „Gazety Wyborczej”.

 

Reklama

Komentarze (3)

 1. aptekarz

  W wojsku wykonuje się rozkazy. WYKONUJE a nie dyskutuje albo prowadzi włąsną politykę.

 2. say69mat

  @def.24.pl: Krzysztof Dusza, były dyrektor Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO został ukarany dyscyplinarnie pozbawieniem stopnia oficerskiego – informuje MON. @wiki: Degradacja to środek karny stosowany wobec żołnierzy, wymieniony w art. 324 § 1 pkt 3 części wojskowej Kodeksu karnego. Zgodnie z treścią art. 327 § 1 kk degradacja obejmuje utratę posiadanego stopnia wojskowego i powrót do stopnia szeregowego. Paragraf 2 cytowanego artykułu stanowi, że sąd może orzec degradację w razie skazania za przestępstwo umyślne, jeżeli rodzaj czynu, sposób i okoliczności jego popełnienia pozwalają przyjąć, że sprawca utracił właściwości wymagane do posiadania stopnia wojskowego, a zwłaszcza w wypadku działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Artykuł 328 kk zawęża krąg podmiotowy. Zgodnie z brzmieniem tego artykułu sąd może orzec degradację tylko wobec osoby, która w chwili popełnienia czynu zabronionego była żołnierzem, chociażby przestała nim być w chwili orzekania. /... za: wiki.org, degradacja/ say69mat: Jak wół jest napisane, że o degradacji orzeka nie tyle widzimisię urzędnika MON. Tylko ... Sąd, mocą wyroku skazującego na karę degradacji.

  1. P9

   Degradacja oficera do stopnia szeregowca na podstawie decyzji dyscyplinarnej szefa jest możliwa tylko w SKW i Służbie Wywiadu Wojskowego. Ustawy o innych służbach i o wojsku przewidują bardziej skomplikowany tryb.

  2. Wawiak

   Rzecznik INFORMUJE - nic nie napisano, by była to decyzja Ministra czy np. osobista rzecznika... ;-) O trybie nie ma tu słowa. Pracuję w jednym z urzędów centralnych i jakoś w kwestii trzymania się przepisów nic się nie zmieniło, więc prxypuszczam, że MON nie jest tu wyjątkiem ( kwestię odcieni szarości pomijam - z telefonu kiepsko pisze się długie teksty ;-) )

  3. Max Mad

   Nigdzie nie ma wzmianki o tym że odbyła się rozprawa Sądowa gdzie udowodniono oskarżonemu zarzucane czyny. Czyli jest to działanie... niezgodne z prawem?

 3. me

  Panowie, a gdzie w tym artykule jest napisane, ze to MON go zdegradowal?

Reklama