Reklama

Siły zbrojne

BWP pokonały rzekę po moście kolejowym

BWP 1 Wojska Polskiego na ćwiczeniach Anakonda 2023
Autor. Dowództwo Operacyjne/Twitter

Ćwiczenia Anakonda 2023 Sił Zbrojnych RP z czynnym udziałem wojsk sojuszniczych i partnerskich powoli się rozkręcają. W ramach ćwiczeń 12. Dywizja Zmechanizowana doskonaliła umiejętności podczas praktycznego pokonywania przeszkody wodnej, przy pomoc BWP-1, a w Ustce trwa zgrywanie pododdziałów do praktycznego wykonywania zadań – informują na Twitterze Sztab Generalny WP i Dowództwo Operacyjne.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Ćwiczenia Anakonda 2023 angażują żołnierzy ale także i masę sprzętu Wojsko Polskiego, który musi sprostać wielu zadaniom. Jak poinformowało Dowództwo Operacyjne na Twitterze żołnierze z 12. Dywizji Zmechanizowanej w wozach bojowych piechoty (BWP-1) w czasie ćwiczeń Anakonda doskonalili zgrywanie umiejętności podczas praktycznego pokonywania przeszkody wodnej.

BWP 1 Wojska Polskiego na ćwiczeniach Anakonda 2023
Autor. Dowództwo Operacyjne/Twitter

Z uwagi na ukształtowanie terenu, bojowe wozy piechoty przeprawiły się przez rzekę Młynówkę korzystając z mostu kolejowego - jak czytamy w komunikacie na Twitterze.

Reklama

Z kolei na poligonie w Ustce – jak poinformował Sztab Generalny - trwa zgrywanie pododdziałów do praktycznego wykonywania zadań. Artylerzyści z Węgorzewa prowadzili trening kierowania ogniem przy użyciu środków łączności.

AHS Krab na ćwiczeniach Anakonda 2023
Autor. Sztab Generalny WP/Twitter
Armatohaubica K9 na ćwiczeniach Anakonda 2023
Autor. Sztab Generalny WP/Twitter

Akakonda-23 to dziewiąta edycja ćwiczenia narodowego z udziałem wojsk sojuszniczych i partnerskich. Anakonda-23 jest ściśle skoordynowana z amerykańskim ćwiczeniem Defender 23 oraz szwedzkim Aurora 23 (w którym brali m.in. udział spadochroniarze z polskiej 6. Brygady Powietrznodesantowej) w ramach inicjatywy połączenia ćwiczeń wzdłuż wschodniej flanki NATO pod nazwą Exercise Trifecta. Ćwiczenie odbyło się po raz pierwszy w 2006 r. i początkowo było organizowane co dwa lata, od 2018 r. ze względu na skalę jest planowane w cyklu trzyletnim. Jak podkreślił mjr Lipczyński, "ma ono charakter defensywny i nie jest skierowane przeciwko jakiemukolwiek z państw; scenariusz ćwiczenia bazuje na fikcyjnym podziale geopolitycznym i położeniu państw, a jego przygotowanie rozpoczęło się już w 2021 roku". Na koncepcję tegorocznego ćwiczenia wpłynęły wymagania operacyjne sformułowane w związku z najazdem Rosji na Ukrainę.

Czytaj też

Tegoroczna Anakonda składa się z czterech części: ćwiczenia studyjnego z grą wojenną na poziomie strategiczno-operacyjnym (Table Top Exercise - TTX); połączonego ćwiczenia z wojskami (Joint LIVEX); ćwiczenia dowódczo-sztabowego wspomaganego komputerowo (Command Post Exercise/ Computer-Assisted Exercise - CPX/CAX) oraz ćwiczenia eksperymentalnego (Field Experimentation Exercise – FEX).

W części aktywnej (Joint LIVEX), która trwa od 17 kwietnia do 16 maja, z kulminacją działań 6 maja, weźmie udział ponad 12 tysięcy polskich żołnierzy oraz kilkuset z państw NATO i krajów partnerskich. Zadania w ćwiczeniu przydzielono dowódcom 12., 16. i 18. Dywizji Zmechanizowanych.

Czytaj też

Ćwiczenie Anakonda-23 służy integracji zdolności militarnych Sił Zbrojnych RP, wojsk sojuszniczych, partnerskich oraz układu pozamilitarnego w międzynarodowym środowisku operacyjnym, tak by były zdolne do współdziałania z sojuszniczej operacji w regionie Morza Bałtyckiego w przypadku przywołania artykułu 5 traktatu waszyngtońskiego. W ćwiczeniu biorą udział elementy układu pozamilitarnego z województw północnej, centralnej a zwłaszcza wschodniej Polski, np. funkcjonariusze jednostek podległych MSWiA są zaangażowani w osłonę strategiczną ćwiczenia. Wybrane epizody powierzono kilkuset uczniom klas mundurowych oraz członkom grup rekonstrukcyjnych, którzy będą je realizować z wojskami operacyjnymi i WOT.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (2)

 1. DІM

  Kilka pojazdów z lat 60 przetoczyło się po nieużywanym od lat małym moście kolejowym, nad strumykiem, który można przejść podciągając nogawki. Ktoś chciał dobrze ale tylko ośmieszył żołnierzy takim newsem.

  1. bc

   Nie marudź, zobacz ile fajnych zdjęć BMP na tle natury.

 2. SAS

  Czekam na pływające Rosomaki w sile przynajmniej batalionu.

  1. bc

   Ostatnio przez... przejechały po moście więc póki co pływalność istnieje tylko teoretycznie.

Reklama