Reklama

Siły zbrojne

BWP jadą na Ukrainę. Zielone światło Berlina – z opóźnieniem

Wóz PBV 501 w szwedzkim muzeum.
Wóz PBV 501 w szwedzkim muzeum.
Autor. Joshua06/Wikimedia Commons/CC BY SA 4.0

Rząd Niemiec wyraził zgodę na sprzedaż przez jedną z czeskich firm na Ukrainę 58 wozów BMP-1, które pierwotnie były używane przez siły zbrojne NRD. Jak jednak pisze „Bild”, proces zatwierdzania transakcji trwał kilka tygodni.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Niemcy wyrazili zgodę na to, by jedna z czeskich firm dostarczyła na Ukrainę wozy Pbv-302 (szwedzka odmiana BMP-1, oznaczonego w Polsce BMP-1). Mowa o 58 pojazdach. Jako, że ich pierwszym użytkownikiem była armia NRD, Berlin musiał wyrazić zgodę na tą transakcję.

Czytaj też

Okazuje się jednak, że „zielone światło" miało miejsce dopiero po kilku tygodniach od wysłania wniosku. Przez dłuższy czas wobec transakcji sceptyczny był urząd kanclerski, kierowany przez Olafa Scholza. Ostatecznie jednak udało się uzyskać zgodę.

Reklama

Jak jednak podaje „Die Welt", Kijów wnioskował o możliwość zakupu tych pojazdów już w 2019 roku. Wtedy jednak Berlin nie dał stosownego pozwolenia. Prawdopodobnie BMP-1 będą musiały zostać naprawione, zanim trafią na Ukrainę.

Czytaj też

Same wozy mają długą historię. Pierwotnie, jeszcze w czasach Układu Warszawskiego, weszły na uzbrojenie Narodowej Armii Ludowej ówczesnej NRD. W latach 90. ubiegłego wieku od Republiki Federalnej Niemiec odkupiła je Szwecja. Stamtąd z kolei, po wcześniejszym wycofaniu, trafiły do Czech. Nota bene, dużą partię tych wozów zakupił wcześniej Irak, również za zgodą Niemiec.

W obecnej sytuacji Ukraina potrzebuje nie tylko – dostarczanej w dość dużych ilościach – lekkiej broni przeciwpancernej (czy przeciwlotniczej), ale też wozów bojowych, środków artyleryjskich itd., niezbędnych zarówno w obronie, jak i w próbach odzyskania zajętego przez Rosjan terytorium. I w tym kontekście należy odczytywać starania Kijowa o pozyskanie BMP z czeskich magazynów. Natomiast sam fakt, że Berlin opóźniał udzielenie zgody na ich przekazanie i to nawet po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę kolejny raz kładzie się cieniem na wiarygodności Niemiec w procesie powstrzymywania działań Moskwy.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (9)

  1. ito

    Według Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych w 2021 r. Siły Zbrojne Ukrainy posiadały: 2000 czołgów różnych modyfikacji; 1184 bojowe wozy piechoty (klasy BMP-1, BMP-2, BMP-3, BTR-3, BTR-4); 622 transportery opancerzone (klasy BTR-60, BTR-70, BTR-80, MT-LB, BTR-D); 547 rozpoznawczych pojazdów opancerzonych (klasy BRDM-2, BRM-1); ponad 600 dział samobieżnych; ponad 515 holowanych armat i haubic; ponad 354 wyrzutni rakiet różnych kalibrów; 340 moździerzy kalibru 120 mm; 90 taktycznych systemów rakietowych „Toczka-U”; (...) 322 systemy rakiet przeciwlotniczych (S-300 różnych modyfikacji, SAM „Buk”, S-125); Wobec powyższego robienie sprawy z kwestii dostarczenia 58 BWP1 to tylko dyscyplinowanie Niemców, żeby przypadkiem nie mieli pomysłów na własną politykę. Natomiast jeśli taka ilość rzeczywiście robi w tej chwili Ukraińcom różnicę to jest już pozamiatane.

    1. Gryfin

      Ukraińska armia ma problem z wyposażeniem chętnych w ciężki sprzęt, a bwp jest prosty w obsłudze, szybko przewiezie ludzi i broń,chociaż amunicję, w pobliże walk. Jakim wzmocnieniem jest piechur z kałaszwm i trzema magazynkami w kieszeni?

    2. Rudy

      Nie karm się iluzjami. Po prostu w walkach z armią Rosji liczba pojazdów bojowych wojsk ukraińskich topnieje na oczach.

    3. ito

      Wyjściowa ilość- 1200 sztuk. Różnicę ma stanowić 58 sztuk najbardziej archaicznej wersji- to jakie mają straty?

  2. Extern.

    I to by było na tyle, jeśli chodzi o bajki że wojsku to już tylko są potrzebne same PPK czy inne rakiety. Coś musi ten manewr szybko wykonać. Coś musi na teren wjechać i piechotę która zajmie dany obszar dostarczyć.

  3. Esteban

    Niemcy i Rosja, to dwie kieszenie jednej marynarki.

    1. X

      A kto ją nosi ?

    2. Darek

      Chiny

  4. BH 480

    Taka historia już kiedyś była o ile się nie mylę.... Chyba nawet polska firma je remontowała i wyposażała...

  5. [email protected]

    Lepiej daliby passaty 1.9 te jeszcze są na chodzie

  6. Z lewej strony

    Wydaje się, że to dobry czas na przekazanie Ukrainie cięższego uzbrojenia ofensywnego. Wyraźnie widać, że na ten moment odebrali Rosji inicjatywę i nastąpiła pewna stagnacja. Teraz ważne jest kto pierwszy tą inicjatywę znowu uzyska. Z bardziej ofensywnym (artyleria) i manewrowym uzbrojeniem, Ukraińcy będą w stanie zaskakiwać Rosjan i samemu decydować o kierunkach walk. W Polsce mamy trochę BWP, ale większość jest przypisana do etatów jednostek. Wydaje się, że Goździków mamy bardzo dużo (ponad etat) i trochę można spokojnie przekazać (a jest to broń bardzo skuteczna w rękach Ukraińców).

  7. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

    trzeba było npisać, że USA przekaże ATACMS z termobarycznymi bombami szybującymi zdolnymi dolecieć nad Moskwę. Na Prima Aprilis wiadomość jak znalazł., a ciekawie byłoby zobaczyć minę Ławrowa,

  8. tomcio55

    A my nie mamy podobnych zabytków w setkach sztuk?

  9. Buka

    Może być za późno

    1. Laky

      E tam,dadzą radę💪👏😉my swoich z setke powinniśmy wysłać na Ukrainę 😉😂