Reklama

Siły zbrojne

Bushmaster dla Rosomaka: dwa kalibry i amunicja programowalna

Armatę tą można skonfigurować do strzelania amunicją 30 lub 40 mm, oferowana również jest dla przyszłych platform Rosomak, które Polska wprowadzi. (…) Strzela ona specjalną amunicją, projektowaną przez Northrop Grumman, w tym pociskami Mk 310 czyli amunicją programowalną - powiedział w rozmowie z Defence24.pl Nick Ranallo, International Business Development Regional Director, Northrop Grumman. Mówił również o możliwościach współpracy z polskim przemysłem związanych z armatą i amunicją programowalną. 

Podczas MSPO 2021 Northrop Grumman prezentował także m.in. rodzinę pocisków przeciwradiolokacyjnych AARGM i AARGM-ER, oferowanych dla polskich myśliwców F-16 i F-35.

Reklama

Komentarze (8)

 1. Patry

  szkoda że nie można do wieży zaimplementować armaty OSU 35 mm którą na licencji produkujemy w HSW ... i podziękować za takie traktowanie - a może można trochę ją "odchudzić" i uniezależnić się od tej hegemonii ...?

  1. Autor

   Człowieku... Nie wiesz o czym piszesz. Sprawy sobie nie zdajesz z rozmiarów KDA.

 2. Razparuk

  Zapłaciliśmy za offset w ramach którego miała być licencja na armatę i możliwosć certyfikowania amunicji do niej na miejscu. Został się ino sznur...wujek kasę wziął i poklepał Mariuszka po pleckach co by wiedział gdzie dalej "dobrze kupować". Bartosiak ma rację, to trzeba zaorać i posypać solą.

  1. Ech

   Minieter jedzie do USa - to przed wylotemna lotnisku oglasza ze "kupu sprzet z USa chocby nie wiem co" - a potem na miejscu negocjuja to i takie efekty. To tak jakbys chcial kupic auto i zanim podjejdziesz do kupca z daleka krzyczal ze "te auto jest idealne, kupie za wszelka cene" (taki sposb negocjacji) Poprostu mamy sluzalcza elite. Zrszta popatrz tu na kometrze roznych troli. To samo. Zamiast myslec o polsce wielbia USA

  2. Dropik

   tak było, pan Mariusz chciał miec sukces i kupił np himarsa 2 razy drozej i mniej niż było we wcześniejszej ofercie zaproponowanej za ministra M.

 3. Ech

  ciekawe jaka cena takiego jednego pocisku programowalnego?

  1. Dropik

   Nie stać cię. Zwkły z mesko kilkset lub ok 1tys. -już dokładnie nie pamiętam. programowalny wiec razy x ;)

 4. Wojciech

  Nie ma na swiecie innej armaty 30 mm? Nie możemy kupić innej licencji?

  1. Paweł

   Mam identyczne przemyślenia. Czy taka pukawka naprawdę jest poza zasięgiem naszej zbrojeniówki czy to tylko niedasizm?

  2. zeneq

   Armaty 30mm na rynku to właściwie działka lotnicze zaadaptowane do wozów bojowych. Jest kilka mniej lub bardziej udanych, (Oerlikon, DEFA, GIAT, RARDEN, Rheinmetall) ale Bushmaster jest bodaj najbardziej rozpowszechniony i ma najwięcej nowinek amunicyjnych dla obu kalibrów. Pewnie że można się pokusić tylko, po co kolejny rodzimy (czytaj niekompatybilny) system gdy potrzeba nam jak najwięcej unifikacji w ramach paktu? Mamy pójść drogą Koreańczyków którzy przerobili Oerlikona wg własnego widzimisię przy okazji na nietypową amunicję i teraz są jedynym jego użytkownikiem?

  3. Gnom

   Możemy, ale będzie trzeba przeprojektować wieżę i dlatego NG jest taki hardy. Gdyby nie kryterium czasu i spore koszty, to warto byłoby zaprojektować własną i mieć NG (i ogólnie USA) bardzo, bardzo, bardzo ... głęboko.

 5. Wiem co piszę

  Niemożliwe abyśmy przez ostatnie 10 lat nie potrafili sami opracować taką armatę. Trzeba było tylko chcieć!

  1. dropik

   nawet były pieniądze ale ostatecznie mon zamiast na B+R postanowił je wydać na "kaszankę" ;)

  2. olo

   To opracuj ! Wymyśl ! Wyprodukuj ! Mądralami to jest piekło wybrukowane !

  3. Wiem co piszę

   Siejesz demagogię. Inżynierów, ludzi zdolnych mamy sporo. Potrzeba było tylko właściwych decyzji.

 6. Monkey

  Zwykłe amerykańskie pierdoły w wykonaniu ich biznesmenów. Dawno temu zapłaciliśmy dużo pieniędzy za offset z USA za F16. A najlepsze interesy mamy z Niemcami. Ale lepiej nimi pogardzać, czyż nie?

  1. tak tak

   prawda.

 7. olo

  30mm dla Rosomaka, 40 mm dla Borsuka, a już koniecznie dla jego przyszłej cięższej wersji !! Rosyjskie KTO i BWP coraz lepiej opancerzone i też zwiekszają kaliber swych armat !

  1. dropik

   nikt nie uzywa tej 40mm wiec i my (oby) nie będziemy do czasu aż ktoś zacznie. no i wlasnosci ppanc ma tylko minimalnie lepsze lub wcale

 8. Miś

  ten człowiek w życiu słowa prawdy nie powiedział

Reklama