Reklama

Siły zbrojne

Bułgarzy wesprą obronę powietrzną Turcji

Fot. md.government.bg
Fot. md.government.bg

Rząd Bułgarii zadecydował o wysłaniu swoich żołnierzy w ramach sił NATO do ochrony przestrzeni powietrznej nad Turcją.

Na specjalnym posiedzeniu bułgarskiej Rady Ministrów zadecydowano o wysłaniu 6 (sześciu!) żołnierzy w celu „wzmocnienia obrony tureckiej przestrzeni powietrznej”. Bułgarska misja ma się rozpocząć 1 marca 2016 r., czas jej trwania określono na sześć miesięcy. Minister obrony Nikołaj Nenczew zaznaczył przy tym, że to nie będą piloci, ale specjaliści zapewniający techniczną asystę, monitorowanie i kontrolę działań.

Według Nenczewa podjęta decyzja jest dowodem, że „Bułgaria jest wiarygodnym sojusznikiem w swoich zobowiązaniach do uczestniczenia w zapewnieniu kolektywnego bezpieczeństwa Paktu Północnoatlantyckiego”. Żołnierze bułgarscy mają wejść w skład 2. batalionu łączności NATO, który na prośbę tureckiego rządu ma działać w okolicy miasta Kahramanmaras.

Bułgaria zdecydowała niedawno o dopuszczeniu lotnictwa Sojuszu Północnoatlantyckiego do wzięcia udziału w ochronie własnej przestrzeni powietrznej. W momencie przyjęcia ustawy zastrzeżono jednak, że dyżurów bojowych nad Bułgarią nie będą pełnić samoloty sił Turcji.

Reklama

Komentarze (12)

 1. maj

  To chyba jakaś ściema. Bułgarzy pojechali bronić Turcji przed Rosją !? Nikogo tak Bułgarzy nie nienawidza jak Turków i nikogo tak nie kochają jak Rosjan. BTW w czasie II wojny światowej Hitler poprosił cara Bułgarii (nawiasem mówiąc Niemca) o wysłanie wojsk na wojnę z ZSRR. Car odmówił uzasadniając, że przy pierwszej okazji wszyscy się poddadzą, bo na pewno nie będą z Rosjanami walczyć.

  1. R

   To co piszesz to święta prawda i uzasadnienie tego, dlaczego tylko sześciu.

  2. Maro

   Przedstaw proszę polskie systemy łączności które to wszystko połączą. Te polskie rozwiązania krypto na światowym poziomie mają dopuszczenie do jakiej kluazuli - Zastrzeżone czy może nawet Poufne? Muszą być przechowywane w sejfie czy wystarczy plecak do przenoszenia? Obiecanki dla naiwnych i tyle ...

 2. KevinLomax

  W obronie Bułgarów (i ich udziału w misjach ) czytaliście "KARBALĘ" nie piszę o filmidle tylko o książce bardzo ciekawy opis Bułgarów walczących razem z naszymi chłopakami w City Hall

  1. ZSMW

   Nikt nie odmawia Bułgarom odwagi ani umiejętności ale Turcja to imperium i wygląda to tak jakby Polacy bronili amerykańskiego nieba radarem z radwaru ;)

 3. Emeryt z Intelligence

  Widzę ,że są tylko sami sympatycy Rosji. W Turcji stoją już baterie holenderskich i niemieckich Patriotów. Ich załogi też nie walczą z Rosją, oni odpoczywają na wczasach lub są na dobrowolnych ćwiczeniach. I tak jak Rosjanie na Ukrainie wzięli ze sobą to co mieli pod ręką.

 4. Marek

  Panowie prześmiewcy, proszę czytać ze zrozumieniem. Owych 6 żołnierzy bułgarskich wchodzi w skład 2 batalionu łączności NATO z Neapolu (2nd NSB). Są to zapewne informatycy, helpdesk, albo obsługa jakiegoś terminala SATCOM. Jak jednostka jedzie rozwinąć system, to Babcia też... Zgoda rządu Bułgarii potrzebna jest w takich wypadkach, bo to nie jest oficjalna misja NATO tylko wsparcie sojusznicze. To media i politycy (w tym przypadku bułgarscy) robią z igły widły... Czasem ne misji jeden zdolny informatyk jest wiecej wart niż pluton regularnego wojska. Takie czasy.

 5. jjj

  Bulgaria niech lepiej wlasnej przestrzeni sobie pilnuje hehe

 6. Piotr

  Turcy mają kilka milionów wolnych miejsc w swoich hotelach po tym jak Rosjanie przestali ich odwiedzać plus następne wolne po turystach z Niemiec i UE obawiających się zamachów. Więc Bułgarzy postanowili wzmocnić turecką obronę plot poprzez obserwowanie tureckiego nieba z balkonu pustego hotelu. Teraz po takim wzmocnieniu ani Rosja ani żaden kraj na świecie nie odważy się przelecieć blisko Turcji bo po prostu strach.

 7. DD

  Powyższa "sensacyjna" wiadomość daje do myślenia iluż to żołnierzy wysłałaby Bułgaria i inne państwa NATO w ramach obrony kolektywnej Polski w razie ewentualnej agresji naszych wschodnich sąsiadów ... 6, 10, a może 12 ... oczywiście dla podkreślenia wywiązania się ze zobowiązań sojuszniczych.

  1. prawda

   Nie, nie daje dzieciaku bo to nie jest żadna oficjalna misja NATO tylko decyzja Bułgarii.

 8. Geoffrey

  To o sześciu więcej, niż inne kraje NATO. Gest symboliczny, ale jest.

  1. hiena

   Jaki gest ?! to kolejna bułgarska kpina !!! podobna do tej z nami ( silniki do Miga ) i jak pięknie pokrywają się sztuki.... Jak napisał kolega poniżej, kilku oficerów ma wakacje na koszt podatnika podobnie jak nasi przy.....sy jadą do Kanady lub innych krajów...;)

 9. KevinLomax

  spokojnie to sześciu żołnierzy dla wzmocnienia obrony p.lot: samonaprowadzający się na cel o zasięgu 40km/dziennie z ekwipunkiem. ale politycznie stają się "wiarygodnym partnerem w NATO" - pozdrawiam wszystkich polityków! :)

 10. magazynier

  Wujek Putin będzie niezadowolony. A wujek Obama tak. P. S. Będą musieli zająć się u siebie rozwinięciem infrastruktury dla weteranów!

 11. Krakauer

  Swietny przykład i dowód jak (szesciu) zolnierzy w mowie "złotoustego" polityka stają się symbolem , że „Bułgaria jest wiarygodnym sojusznikiem w swoich zobowiązaniach do uczestniczenia w zapewnieniu kolektywnego bezpieczeństwa Paktu Północnoatlantyckiego”. Jezeli pozostali podobnie by podchodzili jak Bułgarzy , pozostaje tylko uśmiech politowania.

 12. MCR - Mistrz Ciętej Riposty

  Mają rozmach skurczybyki!! Aż sześciu, chyba to jakaś kompania karna albo wyżsi rangą oficerowie pojechali na wakacje do Turcji :)

Reklama