Reklama

Siły zbrojne

Bułgaria z mobilnym systemem wsparcia logistycznego dla myśliwców

Graf. Saab
Graf. Saab

W ostatnich dniach doszło do podpisania umowy pomiędzy Saab a bułgarskimi siłami zbrojnymi. Jego przedmiotem była dostawa mobilnych stanowisk wsparcia logistycznego dla statków powietrznych. Zostaną one przeznaczone dla Bułgarskich Sił Powietrznych.

Jak podała spółka Saab, stanowiska serwisowe będą służyły w różnych bułgarskich bazach lotniczych. Będzie to duże udogodnienie względem dotychczasowego podejścia do budowy stałych hangarów oraz zaplecza, gdyż przenośne i rozkładane DAMy (Deployable Maintenance Facility) będą mogły w każdej chwili być przetransportowane do innej części kraju, a następnie w miejscu docelowym móc zostać rozłożone, pełniąc funkcje ochronne, a także serwisowe dla bułgarskich samolotów, w tym myśliwców MiGów 29, Su-25 i przyszłych F-16, a także dla śmigłowców będących w użyciu przez tamtejsze siły powietrzne, oraz co ciekawe, również dla pojazdów naziemnych.

Deployable Aircraft Maintenance Facility to rozwiązanie szwedzkiego koncernu Saab, które składa się z przewoźnych oraz prostych w transporcie komponentów: polowego hangaru lotniczego, modułowego kontenera warsztatowo-magazynowego, oraz wielozakresowego systemu kamuflującego Barracuda.

Podstawową cechą całego systemu jest właśnie mobilność, która pozwala na łatwe przenoszenie stanowiska serwisowego, zapewniając większy stopień niezależności w stosunku do wykorzystania wyłącznie stałej infrastruktury.

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/orly-i-rakiety/
Reklama

Sam hangar jest długi na 37 metrów, szeroki na 20 m i wysoki na 8 m. Charakteryzuje się lekką konstrukcją, z elastycznym poszyciem, dzięki czemu może być łatwo przewieziony drogą powietrzną, bez generowania większych obciążeń podczas lotu. Jest on w pełni klimatyzowany Spełnia ponadto normy środowiskowe NATO, może być stosowany w różnych warunkach naturalnych. Dzięki kamuflażowi Barracuda zostało zminimalizowane ryzyko wykrycia obiektu.

Natomiast zaplecze składa się z modularnych kontenerów, które mogą być dowolnie adaptowane, w zależności od finalnego przeznaczenia. Ich przeznaczeniem może być pełnienie roli warsztatu, pomieszczenia z klimatyzatorami i sprzętem grzewczym dla hangaru, części zamiennych do przechowywanych pojazdów, czy chociażby magazynu na sprzęt żołnierzy. 

Innym użytkownikiem zagranicznym są Węgry. Jak koncern dodał, wraz z dostawą mobilnych stanowisk wsparcia logistycznego, która ma rozpocząć się jeszcze do końca bieżącego roku, zobowiązuje się do przeprowadzenia niezbędnych szkoleń personelu z ich obsługi.

Kacper Bakuła

Reklama

Komentarze

    Reklama