Reklama

Siły zbrojne

Budżet Pentagonu z zapisami o wsparciu wojskowym dla Polski

Pentagon / Fot. David B. Gleason/Wikimedia (CC BY-SA 2.0)
Pentagon / Fot. David B. Gleason/Wikimedia (CC BY-SA 2.0)

Potwierdzenie zobowiązań wynikających z art. 5 Paktu Północnoatlantyckiego i deklaracja współpracy wojskowej z Polską, w tym w dziedzinie inwestycji wojskowych, znalazły się w przegłosowanym we wtorek przez Senat USA budżecie Pentagonu na 2020 rok.

Prezydent USA Donald Trump zapowiadał wcześniej natychmiastowe podpisanie ustawy po przyjęciu jej przez Kongres USA. Projekt cieszący się poparciem większości Republikanów i Demokratów głosi, że Polska jest "wartościowym sojusznikiem w NATO od 1999 roku" i "ważnym sojusznikiem USA". Przypomina, że polskie oddziały "wniosły znaczące wkłady" w operacjach w Afganistanie, Iraku, Kosowie i w walce z Państwem Islamskim (IS) a Polska wydaje 2 proc. swojego PKB na obronność.

Stany Zjednoczone potwierdzają swoje poparcie dla zasady kolektywnej obrony z artykułu 5 Paktu Północnoatlantyckiego dla członków NATO, w tym Polski (...) doceniają ważną rolę, którą odgrywa Polska w NATO w wysiłkach, by utrzymać wiarygodne działania odstraszające w Europie.

zapisy w ustawie budżetowej Pentagonu

Dokument wspiera też dalszą współpracę w dziedzinie obronności z Warszawą i "poszukiwanie szans na wojskową współpracę, ulepszenie infrastruktury i inwestycje obronne z Polską". Dodaje, że obecne oraz planowane projekty finansowane przez Europejską Inicjatywę Odstraszania (European Deterrence Initiative - EDI) "powinny być całkowicie wdrożone".

Ponadpartyjny projekt przewiduje też m.in. sankcje na firmy budujące gazociąg Nord Stream 2, który połączy Rosję i Niemcy przez Morze Bałtyckie. Sankcje obejmują statki i podmioty, które umożliwiają układanie rur na głębokościach ok. 30 metrów i większych. Z informacji niemieckiego dziennika "Bild" wynika, że gdyby Stany Zjednoczone przed 31 grudnia wprowadziły sankcje wobec firm biorących udział w układaniu rur po dnie Bałtyku, to realizacja Nord Stream 2 opóźniłaby się o 5 lat.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (12)

 1. Zawisza_Zielony

  Ile tych dolców na to wsparcie?

  1. werte

   A ile mamy w kasie?

 2. Adam

  2% Ha ha. Ciekawe jak nas będą broniły te wszystkie grające ławki, chałdy węgla i samoloty dla Vip. Ściema i tyle.

  1. zdrugiejstrony

   hałdy nie chałdy

  2. P wawa

   Bezpieczeństwo energetyczne to podstawa. Bez tego przegramy wojnę bez jednego strzału.

 3. troll zgadnijcie skąd

  Widziałem jak po amerykańskim "wsparciu" "poprawiło się" w Afganistanie, Gruzji, Ukrainie, więc poważnie teraz boję się o Polskę.

  1. bender

   Osobom o krótkiej pamięci przypominam, że w Afganistanie Amerykanie usunęli islamistyczny rząd Talibów zajmujący się głównie dekapitacją nieprawomyślnych, wysadzaniem zabytków a co gorsza dający schronienie al-Kaidzie, na Ukrainie to prorosyjski Janukowicz urządził strzelanie do własnych obywateli a 'bratnia' Rosja zajęła część terytorium, a w Gruzji to po prostu zwykłą rosyjska inwazja.

 4. Luis

  Pamiętam kiedyś jednym z najważniejszych sooluszników był Wietnam Południowy jak się skończyło wszyscy wiedzą....

  1. 83rhg3

   Widać słabo znasz historię i przyczyny konfliktu w wietnamie.

  2. troll zgadnijcie skąd

   Ja znam. Przywódca Wietnamu Północnego, patriota wietnamski Ho Chí Minh był w czasie II WŚ... agentem amerykańskiego wywiadu!!!! A całkiem możliwe że był amerykańskim lub brytyjskim agentem już wcześniej (zagadka: dlaczego aresztowany w 1931 w Hong Kongu na podstawie francuskiego listu gończego, skazany za organizację zamieszek w Wietnamie na śmierć Ho Chi Minh nie został deportowany do Wietnamu, tylko Brytyjczycy... sfabrykowali pogłoski o jego śmierci w więzieniu i przerzucili go do chińskich komunistów?!!!). Służył USA w zamian za poparcie (co wtedy było zgodne z polityką USA, które popierały likwidację kolonializmu, bo chciały zniszczyć europejskie mocarstwa i zająć ich miejsce) niepodległościowych aspiracji Wietnamu a jako jedyne wynagrodzenie za to zażyczył sobie od swoich 2 amerykańskich oficerów prowadzących... kopii konstytucji USA, bo chciał wprowadzić identyczną w niepodległym Wietnamie! Po IIWŚ USA jednak ani myślały dotrzymać obietnicy. Chcąc ułagodzić antyamerykańskiego de Gaulle dalej popierały francuski kolonializm w Wietnamie. Ho Chí Minh zwrócił się więc do takich sił, które zwalczały francuski kolonializm, czyli Sowietów. Reszta jest historią.

 5. bender

  Ciekawe czemu ta swoją drogą miła inicjatywa amerykańskich kongresmenów tak niektórych forumowiczów rozsierdziła? Czy raczej to typowo polskie (ale również żydowskie) narzekanie na zapas? Jak śpiewał w piosence z 2000 roku pewien artysta syn artysty "Polacy mają depresję totalną, dlatego, że nie ma słońca, przez 7 miesięcy w roku, a lato bywa czasem nie gorące". Klimat w ciągu 20 lat zmienił się widocznie, rzeczywistość też, ale jej percepcja jeszcze nie.

 6. dywersant

  Niech już kitów nie cisną i PRu nie uprawiają. Jak jesteśmy dla nich tak ważni na tej "flance wschodniej" to niech rzucą ze 150 mld w trzech transzach po 50 mld na rok na wszystkie potencjalnie frontowe kraje, a my już się tutaj sami uzbroimy... bez łaski, mogą pakować manele i wracać do Kansas. A ile Pentagon by zaoszczędził, tylko niech nie zobowiązują nas do kupowania ich złomu.

  1. Viggen

   Możemy Niemcy zapłacą mają za co. Tyle będzie mld.

 7. gegroza

  Wzruszyłem się !

 8. pa

  a ile kasy ?

 9. vivet

  bardzo dobra informacja. zasiadamy sie na stale w usa. widac zakupy robia cuda. teraz patrzec na przyszlosc i nuclear sharing.

  1. aptekarz

   W tym ostatnim mocno liczę na pomoc Erdogana ;)

  2. LMed

   Może i dobra, tylko jak tu powstrzymać się od lokajstwa. No bo na przykład taki swojski nuclear sharing to już mieliśmy swego czasu.

  3. Mr B.

   @Vivet radzę zejść na ziemię...

 10. Michał

  To potwierdzenie, że Polska jest już po Izraelu, a nawet na poziomie równorzędnym z Wielką Brytanią w zakresie partnerstwa strategicznego. Swoje robi prawie tożsame interesy strategiczne i polityczne, władza PiS zgodna ideologicznie z tą w Waszyngtonie, biznes energetyczny, duże zakupy broni, duży udział w finansowaniu infrastruktury wojskowej USA w Polsce. Gdyby był Donald Tusk i jego formacja polityczna, z jego krytyką Trumpa tak by nie było, a UE nie zapewni nam bezpieczeństwa militarnego.

  1. Michał bardziej profesionalnie proszę.

  2. lkl

   Polska na równi z Izraelem... no to się uśmiałem , już dawno takich głupot nie słyszałem odkąd przestałem oglądać TVP

  3. Mr B.

   A usa zapewni bezpieczeństwo ? Niech Pan nie będzie naiwny. Jak sami o bezpieczeństwo nie zadbam nikt nam go nie zapewni za nas. Zapatrzenie w USA nic nam nie pomoże. Powinniśmy podchodzić pragmatycznie tzn sojusze jak najbardziej ale też REALNE inwestycje w innowacje które można wykorzystać w dziedzinie obronności (jak i na rynku cywilnym) . Tak będziemy płacić miliardy na wojska USA z których ochłapy zostaną wydane w Polsce. Reszty z pana komentarza nie warto komentować

 11. Clash

  No i git :-)

 12. kim1

  Papier wszystko przyjmie. Deklaracja, która realnie dla obronności naszego kraju niewiele wnosi. Poklepywanie po plecach i nic większego ponad to. Potwierdzenie swojego poparcia przez USA faktycznie byłoby wiarygodne gdyby był sojusz, podobny do tego jaki jest pomiędzy Izraelem i USA.

Reklama