Reklama

Siły zbrojne

Budowa okrętów podwodnych dla Floty Czarnomorskiej przyśpiesza

Okręt podwodny Krasnodar. Fot. Defence24.pl
Okręt podwodny Krasnodar. Fot. Defence24.pl

25 kwietnia w stoczni Admirałtiejskije Werfi w Sankt Petersburgu zwodowano okręt podwodny Krasnodar (B-265) czwartą już jednostkę proj. 636.3 (06363) dla rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Jej budowa rozpoczęła się 20 lutego 2014 r. tak więc od chwili położenia stępki do wodowania tego okrętu minęło jedynie 14 miesięcy. Podczas gdy w przypadku trzech poprzednich jednostek Noworossijsk (B-261), Rostow-na-Donu (B-237) i Staryj Oskoł (B-262), było odpowiednio 39, 31 i 24 miesięcy. A należy pamiętać że w tej samej stoczni prowadzona jest równoległa budowa okrętów podwodnych dla Wietnamu.

Jednostki tego typu są najnowszymi przedstawicielami bardzo popularnego typoszeregu 887/887EKM/636 Warszawianka (Kilo). Łącznie ma ich powstać sześć, budowę dwóch ostatnich Wielikij Nowgorod (B-268) i Kołpino (B-271), rozpoczęto 30 października 2014 r. Wodowanie właśnie okręt ma zostać przekazany WMF FR jeszcze w tym roku.

AN

Reklama

Komentarze (7)

 1. pinokio

  nabieraja wprawy ,zaczyna sie produkcja tasmowa.

 2. anglik

  radio erewań ;do stoczni dostarczono elepszone destylarnie bimbru a powołany komitet putina opracowuje nowe technologie pędzenia np; z kijków od kiełbasy chociaż tej też brak..

  1. zniesmaczony

   Trzeba być strasznym prostakiem by nie zauważać, że takie żenujące posty jak twój jedynie demaskują prymitywizm i głupotę jego twórcy.

 3. MW80

  Projekt stary ale jary. To nadal jeden z najbardziej wyciszonych okrętów podwodnych na świecie o napędzie dieslo-elektrycznym, trudny do wykrycia także za pomocą sonarów aktywnych (pokrycie anechoiczne). Uzbrojony w torpedy VA-111 i pociski SS-N-27 jest potencjalnie bardzo niebezpieczny, szczególnie dla okrętów nawodnych.

 4. sko

  @RafałB -ten 1 stary to masz na myśli foxtrot "Zaporoże" jaki ukradli rok temu Ukrainie i choć obiecywali oddać to dotąd nie zrobili tego ? Też miał jakieś związki ze chrztem księcia Włodzimierza ?

  1. RafałB

   Nie jedna stara "Warszawianka" B-871 Ałrosa choć i tak nowsza niż nasz Orzeł bo z 1989 roku

 5. Oj

  Ruscy wydają kasę na budowanie "złomu" a my wydajemy kasę na mówieniu że będziemy budować.....

 6. zdzich

  Polska powinna posiadać 1-2 dodatkowe OP będące podwodnymi wyrzutniami pocisków manewrujących (w ograniczonym zakresie inne funkcje) oprócz "klasycznych" już przewidzianych 3 OP.Te dodatkowe OP (o ile to możliwe) mogłyby mieć tylko AIP co bardzo ograniczałoby możliwość wykrycia.Pozostałe również powinny mieć pociski manewrujące ale w ograniczonym zakresie i oczywiście przede wszystkim inne potrzebne w aktualnych realiach funkcje.Czyli mielibyśmy 1-2 ruchome wyrzutnie krążące sobie bezszelestnie po Bałtyku których zadania do tego by się sprowadzały.Moim zdaniem ma to sens.

 7. cccc

  Jak putisz mówił: "Zachód nas nie wciągnie w kolejny wyścig zbrojeniowy" hehe

  1. RafałB

   Jaki wyścig z brojeń 6 OP (+1 starszy) we Flocie Czarnomorskiej to dużo ? porównaj sobie z tym co tam pływało wczasach Zimnej Wojny teraz jest to co najwyżej niezbędne minimum.

Reklama