Reklama

Siły zbrojne

Brytyjskie Typhoony przywitały rosyjskie Niedźwiedzie

Fot. Royal Air Force, oficjalne konto na Twitterze
Fot. Royal Air Force, oficjalne konto na Twitterze

Brytyjskie Królewskie Siły Powietrzne (RAF) poinformowały, że w pobliżu wybrzeży Szkocji wykryte zostały dwa rosyjskie samoloty Tu-142MW, wg. kodów NATO oznaczony Bear-F (Niedźwiedź). Do ich przechwycenia wystartowały należące do RAF samoloty bojowe, które monitorowały dokładnie przelot Rosjan.

Według komunikatu brytyjskiego resortu obrony, dwa rosyjskie samoloty wojskowe miały pojawić się w nadzorowanej przez Wielką Brytanię części międzynarodowej przestrzeni powietrznej, zlokalizowanej w pobliżu szkockich wybrzeży. Zidentyfikowano je jako Tu-142 Bear F, a więc maszyny przeznaczone do prowadzenia dalekiego rozpoznania nad obszarami morskimi oraz wykrywania i zwalczania okrętów podwodnych.

W odpowiedzi na lot rosyjskich samolotów, RAF miał poderwać w powietrze własne samoloty. Miały to być dwusilnikowe Eurofighter Typhoon, pełniące dyżur alarmowy (Quick Reaction Alert). Maszyny wystartowały z bazy w Leuchars, gdzie zostały przeniesione na okres remontu pasa startowego w obrębie macierzystego lotniska w Lossiemouth.

Zaznacza się przy tym, że obecny lot rosyjskich maszyn w pobliżu Szkocji, to już o co najmniej czwarty raz w tym roku. Każdorazowo samoloty RAF zostały wysłane w celu przechwycenia rosyjskich samolotów u wybrzeży Szkocji. Rzecznik brytyjskiego resortu obrony miał zaznaczyć, że monitorowanie lotu rosyjskich maszyn przez samoloty RAF miało na celu zapewnienie bezpiecznego poruszania się również innym samolotom, w tym cywilnym liniowcom latającym na trasach transatlantyckich.

Co ciekawe, w tym kontekście należy przypomnieć retorykę obecnego ministra obrony Rosji. Wskazywał on niedawno na wzrost ilości przelotów samolotów wojskowych państw członkowskich NATO w rejonie rosyjskich granic. Jednocześnie, mniej wskazując na podobne działania samych Rosjan. 

(JR)

Reklama

Komentarze

    Reklama