Siły zbrojne

Brytyjskie Typhoony przywitały rosyjskie Niedźwiedzie

Fot. Royal Air Force, oficjalne konto na Twitterze
Fot. Royal Air Force, oficjalne konto na Twitterze

Brytyjskie Królewskie Siły Powietrzne (RAF) poinformowały, że w pobliżu wybrzeży Szkocji wykryte zostały dwa rosyjskie samoloty Tu-142MW, wg. kodów NATO oznaczony Bear-F (Niedźwiedź). Do ich przechwycenia wystartowały należące do RAF samoloty bojowe, które monitorowały dokładnie przelot Rosjan.

Według komunikatu brytyjskiego resortu obrony, dwa rosyjskie samoloty wojskowe miały pojawić się w nadzorowanej przez Wielką Brytanię części międzynarodowej przestrzeni powietrznej, zlokalizowanej w pobliżu szkockich wybrzeży. Zidentyfikowano je jako Tu-142 Bear F, a więc maszyny przeznaczone do prowadzenia dalekiego rozpoznania nad obszarami morskimi oraz wykrywania i zwalczania okrętów podwodnych.

W odpowiedzi na lot rosyjskich samolotów, RAF miał poderwać w powietrze własne samoloty. Miały to być dwusilnikowe Eurofighter Typhoon, pełniące dyżur alarmowy (Quick Reaction Alert). Maszyny wystartowały z bazy w Leuchars, gdzie zostały przeniesione na okres remontu pasa startowego w obrębie macierzystego lotniska w Lossiemouth.

Zaznacza się przy tym, że obecny lot rosyjskich maszyn w pobliżu Szkocji, to już o co najmniej czwarty raz w tym roku. Każdorazowo samoloty RAF zostały wysłane w celu przechwycenia rosyjskich samolotów u wybrzeży Szkocji. Rzecznik brytyjskiego resortu obrony miał zaznaczyć, że monitorowanie lotu rosyjskich maszyn przez samoloty RAF miało na celu zapewnienie bezpiecznego poruszania się również innym samolotom, w tym cywilnym liniowcom latającym na trasach transatlantyckich.

Co ciekawe, w tym kontekście należy przypomnieć retorykę obecnego ministra obrony Rosji. Wskazywał on niedawno na wzrost ilości przelotów samolotów wojskowych państw członkowskich NATO w rejonie rosyjskich granic. Jednocześnie, mniej wskazując na podobne działania samych Rosjan. 

(JR)

Komentarze