Reklama

Siły zbrojne

Brytyjskie Tornado uzbrojone przeciw rosyjskim myśliwcom? Rząd zaprzecza

Fot. Corporal Steve Follows RAF/Crown Copyright
Fot. Corporal Steve Follows RAF/Crown Copyright

Ministerstwo obrony Rosji zażądało wyjaśnienia informacji o uzbrojeniu samolotów RAF bombardujących Syrię w pociski powietrze-powietrze, mające służyć do obrony przed rosyjskimi samolotami. Brytyjskie władze zdementowały tego typu doniesienia. 

Przyczynkiem do całej sprawy stały się artykuł w gazetach takich jak „Star” czy „Sunday Times”, który cytuje anonimowe źródło w brytyjskich siłach zbrojnych – Dotąd zagrożenie powietrze-powietrze (w Syrii – przyp. red. ) było żadne lub znikome, jednak sytuacja się zmieniła i musimy zareagować stosownie. – W tekście zasugerowano, że obecnie samoloty Tornado operujące nad Syrią będą uzbrojone w rakiety powietrze- powietrze, a piloci otrzymali prawo do użycia ich przeciw rosyjskim samolotom które uznają za zagrożenie.

Bazując na tych medialnych doniesieniach rosyjskie ministerstwo obrony zażądało oficjalnej odpowiedzi i wezwało na rozmowę attaché wojskowego ambasady Wielkiej Brytanii w Moskwie. Informacja ta została natychmiast nagłośniona przez rosyjskie media. Szczególnie podkreślono, że brytyjscy piloci „otrzymali zezwolenie” na strzelanie do rosyjskich maszyn.

W odpowiedzi brytyjskie ministerstwo obrony kategorycznie zaprzeczyło aby miało to jakiekolwiek pokrycie w faktach. Informacja ma być w całości nieprawdziwa, a samoloty Tornado GR4 operujace na Syrią, pomimo posiadania takiej możliwości, nie latają z uzbrojeniem powietrze-powietrze. Attaché wojskowy Wielkiej Brytanii przekazał już stosowne wyjaśnienia władzom Federacji Rosyjskiej.

Reklama

Komentarze (10)

 1. wezyr

  Rosjan nigdy nie było w Donbasie a brytyjskie samoloty nie będą miały pocisków powietrze-powietrze . Wszystko można zdementować, a jak będzie, tak będzie. Moim zdaniem te Tornado powinny jednak takie pociski zabierać. Bo przecież przezorny jest zawsze ubezpieczony.Rosjanie dali już światu lekcję. że żadnych umów czy porozumień nie zamierzają przestrzegać.

  1. zporr

   Zachód też dał Polsce taką lekcję, że żadnych umów czy porozumień nie przestrzega. Zresztą Polski już nie ma. Jest tylko odrodzona Generalna Gubernia. Straszy się Nas Ruskimi, a skrycie zabiera suwerenność i wpycha w objęcia Niemiec. Zresztą robią to kupione przez niemców "polskie" media.

 2. voodoo

  a z czym Anogle chcą walczyć jak "radzieckie" mają osłonę WRE z lotniska w Latakii..i osłonę radarową z krążownika Moskwa z portu w Tartusie?z SU 25? które latają z osłoną....bo do SU 30SM raczej nie podejdą jak nawet izraelskie F 15 usuneły im się z drogi?

  1. MW80

   A jak kolega sądzi do czego służą pociski AIM-9 w przypadku Tornado GR? Na pewno nie do ataku a do obrony w sytuacji gdyby przeciwnik byłby na tyle zdesperowany, żeby spróbować zaatakować Tornado na bliskim dystansie. A ta kolegi "osłona WRE" (pomijając inne aspekty) na takim dystansie i w przypadku AIM-9 jest warta tyle co funt kłaków. Na marginesie Tornado GR nie mają radarów do walki powietrznej.

 3. Racjonalista

  No dobrze, ale oprócz lotnictwa rosyjskiego są jeszcze siły lotnicze Assada, które mają do dyspozycji około 200 myśliwców MiG-21, 23, 29. I to prędzej Assadowskie samoloty wdadzą się w jakąś powietrzną awanturę nad Syrią.

 4. voodoo

  a z czym Anogle chcą walczyć jak "radzieckie" mają osłonę WRE z lotniska w Latakii..i osłonę radarową z krążownika Moskwa z portu w Tartusie?z SU 25? które latają z osłoną....bo do SU 30SM raczej nie podejdą jak nawet izraelskie F 15 usuneły im się z drogi?

  1. z

   Kto Ci powiedzial ze izraelskie F-15 usuneły im sie z drogi?

 5. gosc

  A moze tak ktos sprawdzic - na przyklad jakies zdjecia - czy ruskie samoloty w Syrii lataja z pociskami powietrze-powietrze? Co by bylo gdyby tak wtedy zapytac sie o to ruskich bandytow? Dlaczego Zachod tak sie boi postawic agresji rosyjskiej i ich pelnej hipokryzji i manipulacji dyplomacji?

 6. Kilo

  Rosjanie przesadzaja z reakcja. Wystarczyloby grzecznie publicznie spytac, czy to prawda co pisze ichni "Fakt", ze lotnicy dostali pozwolenie na strzelanie do rosyjskich maszyn. Nikt normalny tam chyba nie potwierdzi. A taka twarda retoryka to sprawia wrazenie jakby Rosjanie zakladali, ze Tornado jest dla ich samolotow w regionie jakimkolwiek realnym zagrozeniem...

 7. Marek

  Nie wiem jak Brytyjczycy, ale ja bym bez rakiet powietrze-powietrze nad Syrią teraz nie latał...

 8. lsd

  Po co się tłumaczyć przed ruskimi. Nic im do tego, niech nie prowokują i siedzą w tym grajdole zwanym Rosją. Tam jest ich miejsce.

  1. Seba

   Dokładnie :)

  2. antyjudziciel

   No i czego czosnku judzisz do wojny? Syria jest traktatowym sojusznikiem Rosji. Rosja operuje tam na zaproszenie legalnego rządu Syrii. To Anglicy są tam nielegalnie i operują nielegalnie. Przyp... przez Rosjan w Anglików naruszających syryjską przestrzeń powietrzną byłoby 100% zgodne z prawem międzynarodowym i nawet nie byłoby "atakiem na NATO" bo Syria to nie obszar NATO. Gorszy dylemat mają "mędrcy talmudu" bo dumają co zrobić jak Rosjanie naruszą "izraelską przestrzeń powietrzną nad Wzgórzami Golan", gdyż jak wiadomo, Wzgórza Golan do Izraela nie należą i są przez niego nielegalnie okupowane i Rosja ani ONZ nie uznają tam "izraelskiej przestrzeni powietrznej".

  3. chorąży

   Cytując: "Nic im do tego, niech nie prowokują i .." Czy to się komuś podoba, czy nie, to jedynie wojska Rosyjskie działają legalnie na terytorium Syrii. Działają na zaproszenie legalnego rządu Arabskiej Republiki Syrii. Samoloty GB w ramach "koalicji" bombardują cele na terenie Iraku. Co do Syrii to nie ma ani zaproszenia, ani mandatu chociażby ONZ, więc .....

 9. d

  Niech zaprzeczają. Lepiej tak niż ostentacyjnie się rozbrajać.

 10. Willgraf

  no oczywiście , bo na Syria tylko kacapy mają prawo latać z rakietami powietrze-powietrze ! a ci się jeszcze kacapom tłumaczą ! to niech kacapy się wytłumacz dlaczego ich SU-30 latają nad Syria z rakietami powietrze-powietrze ?

Reklama