Reklama

Siły zbrojne

Brytyjskie Tornado po 5 latach opuściły Afganistan

Brytyjski Tornado GR4 nad Afganistanem - fot. Crown Copyright
Brytyjski Tornado GR4 nad Afganistanem - fot. Crown Copyright

Royal Air Force poinformowały o opuszczeniu Afganistanu przez ostatnie samoloty Tornado GR4. Maszyny tego typu przez 5 ostatnich lat pełniły służbę bojową operując z bazy lotniczej Kandahar. Wykorzystywano je zarówno do działań rozpoznawczych jak i do ataków na cele naziemne. 

Tornado GR4 trafiły do Afganistanu w czerwcu 2009 roku, zastępując służące tam wcześniej maszyny pionowego startu typu Harrier. Podczas swojej służby szeroko wykorzystywały zasobniki Litening III i RAPTOR, które wykonując szerokie spektrum zadań umożliwiały np. wykrywanie zakopanych przy drogach min i improwizowanych ładunków wybuchowych (IED). Jednak podstawowym zadaniem Tornado GR4 było zwalczanie celów naziemnych z szerokim wykorzystaniem amunicji inteligentnej, m. in. pocisków Brimstone i bomb kierowanych laserem Paveway.

11 listopada rano brytyjskie maszyny Tornado GR4 należące do 31 eskadry z bazy lotniczej Marham wykonały ostatnią misję w ramach sił ISAF i powróciły na Wyspy Brytyjskie. Co interesujące, w przyszłym roku 31 eskadra będzie obchodzić stulecie swego istnienia, a należące do niej maszyny po raz pierwszy brały udział w działaniach lotniczych nad Afganistanem w 1919 roku podczas tak zwanej „trzeciej wojny brytyjsko-afgańskiej”.

Komentarze (1)

  1. anu

    Z Afganistanu będę wracać z dużym prawdopodobieństwem przez Polskę. Może będzie nawet międzylądowanie. Domalować wtedy szachownice i przejąć je do służby w naszym lotnictwie, a Brytyjczykom na otarcie łez wysłać su-22, niech rozprowadzą wśród kolekcjonerów antyków.