Reklama

Siły zbrojne

Brytyjskie myśliwce Eurofighter wesprą ochronę przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii

Fot. SAC Ben Stevenson and SAC Mark Dixon/RAF/Crown.
Fot. SAC Ben Stevenson and SAC Mark Dixon/RAF/Crown.

Siły powietrzne Wielkiej Brytanii wydzieliły cztery samoloty myśliwskie Eurofighter Typhoon do wsparcia misji Baltic Air Policing, czyli ochrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich.

Jak informuje BBC, cztery Eurofightery wesprą samoloty polskich Sił Powietrznych w działaniach Sojuszu Północnoatlantyckiego, mających na celu ochronę przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii. Będą one stacjonować w bazie Szawle na Litwie.

Brytyjski serwis przypomina, że na Litwie myśliwce Royal Air Force (RAF) będą wykonywać zadania podobne do tych, jakie są ich udziałem w Wielkiej Brytanii na co dzień. Warto pamiętać, że samoloty Typhoon należące do RAF wzięły udział w przechwyceniu dwóch rosyjskich bombowców Tu-95 znajdujących się niebezpiecznie blisko przestrzeni powietrznej kontrolowanej przez NATO 23 kwietnia bieżącego roku.

Sojusz Północnoatlantycki podjął decyzję o wzmocnieniu ochrony przestrzeni powietrznej nad Litwą, Łotwą i Estonią w reakcji na wydarzenia na Ukrainie. Obecnie w bazie Szawle przebywa dziesięć amerykańskich myśliwców F-15, choć jeszcze przed wybuchem kryzysu ukraińskiego na Litwie stacjonowały zwykle 4 maszyny. Rozpoczynająca się 1 maja bieżącego roku zmiana misji Baltic Air Policing zostanie najprawdopodobniej także wzmocniona przez samoloty F-16 sił powietrznych Danii.

(JP)

Reklama

Komentarze (2)

 1. Miroo

  też będą nieuzbrojone jak niemieckie?

  1. elka

   Na zdjęciach w necie nie mają żadnych podwieszeń….

  2. elka

   Na zdjęciach w necie nie mają żadnych podwieszeń….

 2. NoBullshit

  Przyleciały z uzbrojeniem czy nie? Albo bawimy się w patrole bojowe albo w jasełka

Reklama