Reklama

Siły zbrojne

Brytyjskie kutry szkolne na polskim wybrzeżu

Brytyjska Marynarka Wojenna (Royal Navy) zgodnie ze swoimi wielowiekowymi tradycjami przywiązuje bardzo duże znaczenie do szkolenia morskiego swoich przyszłych kadr. Jedną z jego form są praktyki morskie dla kadetów uniwersyteckich jednostek Royal Navy - University Royal Naval Unit (URNU), realizowane na pokładach kutrów szkolnych typu „Archer” (P 2000).

W Wielkiej Brytanii funkcjonuje 14 URNU z których każdy ma do dyspozycji po jednym kutrze typu „Archer”, na którym studenci zainteresowani służbą w marynarce mają, w czasie wolnym od zajęć (weekendy, wakacje), możliwość zgłębiania tajników marynarskiego rzemiosła oraz weryfikacji czy służba na morzu to ich powołanie.

Tradycyjnym akwenem na którym w okresie letnim organizowane są rejsy szkolne brytyjskich kadetów jest Bałtyk. W związku z tym, kutry szkolne tego typu są dość częstym gościem w polskich portach. W tym roku dwie jednostki tego typu - „Express” (P 163) i „Dasher” (P 280) - odwiedziły trzy polskie porty – Szczecin w dniach 28-30.06.2016 (tylko „Dasher”), Kołobrzeg 30.06 -1.07.2016 oraz Gdańsk 1-4.07.2016 r.

AN

Reklama

Komentarze

    Reklama